Wyjaśniamy zasady sadzenia truskawek. Zobacz sprawdzone rady!

Sadzenie truskawek Sadzonki truskawek

Truskawki to jedne z chętniej zjadanych w Polsce owoców. Wykorzystywane są na wiele sposobów, sałatki, przetwory, owoce deserowe czy mrożonki, co przekłada się na wzrost sprzedaży, a tym samym zwiększenie produkcji. Założenie plantacji wymaga starannego przygotowania i często dużego nakładu pracy.

Przed założeniem plantacji

Plantacje truskawek można zakładać ze świeżych sadzonek, sadzonek frigo bądź doniczkowanych świeżych lub frigo. Przed sadzeniem należy odpowiednio przygotować glebę, przede wszystkim usunąć wszelkie rosnące w niej chwasty. Jest to jeden z ważniejszych zabiegów. Niepożądane rośliny można usunąć lub ograniczyć ich wyrastanie poprzez sadzenie przedplonów – gorczyca, zboża, rośliny kapustne czy gęsto wysiane jednoroczne rośliny bobowate i przeorane na nawóz zielony. Nie należy siać wieloletnich strączkowych ze względu na możliwość występowania pędraków i drutowców. Złym przedplonem są również ziemniaki, kukurydza, koniczyna, ze względu na korzeniaka szkodliwego, czy maliny, pomidory i tytoń, biorąc pod uwagę porażenia przez grzyba z rodzaju Verticillium.

Przed sadzeniem truskawek należy podać obornik w dawce nie większej niż 40 t/ha. Jeśli zakładamy plantację na kwaśnej glebie, należy ją doprowadzić do odczynu lekko kwaśnego o pH=5,0–6,0 przez wapnowanie, najlepiej wapnem magnezowym (dolomitowym).

Termin sadzenia

Sadzenie przeprowadzać można od wczesnej wiosny do późnej jesieni. Największa dostępność sadzonek jest jednak we wrześniu i październiku, natomiast najlepsze warunki do sadzenia są latem, od końca lipca do połowy sierpnia – rośliny dobrze się wtedy przyjmują i odpowiednio rozwijają przed nadejściem zimy. Niestety w tym okresie sadzonki są dość drogie, dostępne w połowie lata. Warto więc założyć swój własny matecznik, by wyprodukować rośliny w drugiej połowie sierpnia. Sadzi się je wówczas jesienią lub wiosną następnego roku.

W Polsce najczęściej wybieranym terminem sadzenia truskawek jest wrzesień. Jeśli odpowiednio się nawadnia plantację, to rośliny dobrze się ukorzenią i rozrosną przed zimą. W naszym kraju równie często sadzi się truskawki wiosną, zwykle po zbiorze ozimego jęczmienia. W glebie znajduje się wtedy więcej wody i nie ma ryzyka uszkodzeń przez mróz. Jeśli nie mamy możliwości założenia plantacji w innym terminie niż późnowiosenny lub wczesnoletni najlepiej wykorzystać sadzonki frigo, które kwitną już po miesiącu od posadzenia. Po 2 miesiącach można wówczas oczekiwać plonu. Jeśli jednak zbyt późno je posadzimy (np. jesienią), łatwo przemarzają.

Termin sadzenia zależny jest jednak od wielu czynników – struktury gleby, dostatku wody, przygotowania pola, dostępności sadzonek na rynku czy naszych możliwości finansowych i technicznych.

Zakup i transport

Należy kupować wyłącznie kwalifikowany materiał szkółkarski, wolny od chorób i szkodników. Dobrze wyrośnięte sadzonki powinny mieć kilka prawidłowo rozwiniętych liści, zdrowy pąk i odpowiedniej długości jasne, brązowe, nieuszkodzone korzenie. Rośliny kupowane wiosną mogą nie mieć jeszcze rozwiniętych liści. Po zakupie sadzonek czas na transport. Nie można doprowadzić do ich przesuszenia podczas przewozu. Należy zabezpieczać korzenie przed słońcem i wiatrem, zaleca się umieszczenie systemu korzeniowego w foliowych workach. Sadzenie powinno się przeprowadzić od razu po zakupie i przetransportowaniu roślin. Jeśli nie mamy takiej możliwości, sadzonki mogą być przetrzymane przez kilka dni w chłodnym pomieszczeniu w temperaturze ok. 5°C i dużej wilgotności powietrza.

czytaj dalej...

TRUSKAWKOWY ZAWRÓT GŁOWY! CIEKAWOSTKI, KTÓRYCH NAJPEWNIEJ NIE ZNAŁEŚ [QUIZ]

[1/14] Czy to prawda, że truskawka powstała poprzez skrzyżowanie się dwóch odmian poziomek?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki