Uprawa fasoli szparagowej – niekłopotliwego i zdrowego warzywa

Uprawa fasoli szparagowej tycznej Uprawa fasoli szparagowej karłowej

Fasola szparagowa to odmiana fasoli zwykłej (Phaseolus vulgaris). Od przeszło 7 tys. lat uprawiana była w Ameryce Środkowej i Południowej, stamtąd też przypłynęła z Hiszpanami w XVI w. do Europy. Po pewnym czasie za sprawą swoich walorów smakowych i wartości odżywczych zyskała popularność na całym Starym Kontynencie. Jest doskonałym warzywem, które w smaku niektórym przypomina szparagi.

Charakterystyka

Długość łodygi fasoli zależna jest od odmiany – u odmian karłowych wynosi do 60 cm, u tycznych (pnących) do 3 m. Fasola szparagowa jest rośliną samopylną, której strąki są wydłużone, mięsiste i zawierają 3–8 nasion. Są one jadalne i bardzo smaczne, o małej zawartości włókien w ściankach i szwie oraz różnej barwie: żółtej, zielonej i fioletowej. Co charakterystyczne dla każdego gatunku roślin strączkowych (bobowatych) fasola szparagowa żyje w symbiozie z bakteriami brodawkowymi (Rhizobium) wiążącymi wolny azot z atmosfery.

Znaczenie gospodarcze

Obecnie największymi producentami szparagówki na świecie są Chiny, Indonezja, Turcja i Indie. W Polsce uprawa na skalę towarową jest mało rozpowszechniona, częściej uprawiamy fasolę w ogrodach przydomowych na własny użytek. Strąki fasoli szparagowej zebrane przed uzyskaniem dojrzałości fizjologicznej mogą być wykorzystywane do bezpośredniego spożycia (po uprzednim ugotowaniu), mrożenia lub konserwowania.

Wartości odżywcze i zdrowotne

Fasola ma bardzo dużą wartość odżywczą. Uważa się, że spożywamy jej zbyt mało. Strąki bogate są w witaminę C, karoten, sole wapnia, żelaza, potasu i fosforu. Ponadto są wartościowym źródłem wysoko przyswajalnego białka (ok. 3 %) i błonnika. Ze względu na zawartość tych związków i niską kaloryczność polecane są w diecie cukrzyków oraz osób chorych na otyłość. Dzięki spożywaniu białka roślinnego zawartego w fasoli ogranicza się wydalanie wapnia z organizmu, co pomaga w walce z osteoporozą. Zielonostrąkowe odmiany fasoli szparagowej charakteryzują się wyższą ilością witamin i błonnika niż żółtostrąkowe, z kolei te drugie zawierają więcej soli potasu i fosforu.

Odmiany

Na rynku dostępnych jest wiele odmian fasoli szparagowej. Dzielimy je na karłowe i tyczne, które różnią się przede wszystkim pokrojem i siłą wzrostu, a także długością okresu wegetacji, kolorem i długością strąka.

Fasola szparagowa karłowa

  • Polecane odmiany zielonostrąkowe: Amelia, Delfina, Malwina, Paulinera, Presenta, Paulista, Syrenka.
  • Polecane odmiany żółtostrąkowe: Basta, Erla, Furora Polana, Korona, Laura, Laurina, Tara, Wstęga, Złota Saxa.
  • Polecane odmiany fioletowostrąkowe: Ametyst.

Fasola szparagowa tyczna

  • Polecane odmiany zielonostrąkowe: Kama.
  • Polecane odmiany żółtostrąkowe: Gazela.
  • Polecane odmiany fioletowostrąkowe: Blauchilde.

Wymagania uprawowe

Fasola należy do roślin ciepłolubnych, najlepiej rośnie w temperaturze 20–25°C. Przy temperaturze spadającej poniżej 16°C i utrzymującej się przez dłuższy czas obserwowany jest spadek wzrostu oraz osłabienie kwitnienia, w temperaturze przekraczającej 30°C zaś opadanie kwiatów i zawiązków. Szparagowa woli stanowiska słoneczne i osłonięte od wiatru.

Dobrze rośnie na umiarkowanie wilgotnej, żyznej, próchnicznej i łatwo nagrzewającej się glebie o pH 6,5–7,8.

Może być uprawiana jako poplon po warzywach szybko schodzących z pola, takich jak sałata i rzodkiewka. Doskonałym przedplonem są również warzywa kapustne, cebulowe i okopowe. Nie powinno się uprawiać szparagówki po innych roślinach bobowatych ze względu na możliwość wystąpienia tych samych chorób i szkodników.

Siew

Nasiona co prawda zaczynają kiełkować w 11°C, ale ze względu na okresowe majowe przymrozki nie powinny być wysiewane przed połową maja. Wchody pojawiają się już po 5–7 dniach. Nasiona możemy wysiewać kilkukrotnie co 7–10 dni do połowy lipca. Aby uzyskać zadowalający plon, należy na 1 ha wysiać 90–130 kg nasion. Jeśli fasolę szparagową zamierzamy uprawiać po raz pierwszy, warto jej nasiona zaszczepić Nitraginą z bakteriami brodawkowymi.

Na małych areałach fasolę możemy wysiewać w odległości 10 cm, a między rzędami 30–40 cm, na większych co 3–5 cm i między rzędami 40–50 cm. Nasiona powinny być wysiewane po 2, 3 sztuki na głębokość 2–5 cm w zależności od typu gleby. Głębszy siew pozwala na zabezpieczenie materiału siewnego przed wypłukiwaniem z gleby.

czytaj dalej...

RÓŻNE OBLICZA FASOLI – POZNAJ JE, MIERZĄC SIĘ Z NASZYMI PYTANIAMI [QUIZ]

[1/12] Jakiego koloru są nasiona popularnej w Polsce fasoli Jaś?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki