Stratyfikacja nasion - wszystko co trzeba o niej wiedzieć

Kiełkujące rośliny Kiełkujące nasiona

Wiele gatunków roślin, które goszczą w naszych ogrodach, rozmnaża się z nasion. W przypadku niektórych przed przystąpieniem do wysiewu niezbędne jest przeprowadzenie pewnych zabiegów, które spowodują przerwanie spoczynku nasion. Jeżeli zaniechamy takich działań, nie będzie możliwe ich wykiełkowanie. Takie przedsiewne przysposabianie nasion w podłożu nazywane jest stratyfikacją.

Na czym polega stratyfikacja?

Stratyfikacja nasion niezbędna jest szczególnie w przypadku roślin, których naturalnym środowiskiem jest chłodny klimat umiarkowany. Przez termin ten rozumiemy metody pobudzania nasion do życia polegające na traktowaniu ich chłodem lub naprzemiennie chłodem i ciepłem, według schematu określającego czas tego działania. Określone są także temperatury, jakim poddane są nasiona. Podczas stratyfikacji kluczową rolę odgrywają także odpowiednia wilgotność podłoża i dostęp powietrza. Tylko prawidłowo przeprowadzone przysposabianie nasion do siewu gwarantuje, że uzyskamy zdrowe, kiełkujące nasiona, gotowe do siewu. Najprostszą i najczęściej stosowaną metodą stratyfikacji jest metoda chłodna. Zakłada ona przechowywanie nasion w temperaturze ok. 3–4 st. C. Zabieg można przeprowadzić w lodówce czy też w chłodnym pomieszczeniu, takim jak piwnica czy spiżarnia.

Przygotowania do stratyfikacji

Pierwszym krokiem jest przygotowanie podłoża i pojemnika. Podłoże przede wszystkim musi cechować się zdolnością do absorbowania wody i oddawanie jej naszym nasionom. Bardzo dobrze nadaje się do tego celu torf wysoki, może być zmieszany z piaskiem w stosunku 1:1. Podłoże trzeba zmoczyć, tak by było mocno wilgotne. Umieszczone w pojemniku nasiona przykrywa się folią, która zapobiegnie parowaniu wody. Warto przestrzegać zasady co do proporcji nasion i podłoża w pojemniku. Powinna ona wynosić mniej więcej 1:3.

Innym sposobem na stratyfikację nasion jest umieszczenie wilgotnego podłoża z nasionami w torebce foliowej lub słoiku, także przykrytym folią. Przezroczysty pojemnik umożliwi podglądanie naszych nasion praktycznie przez cały czas, dzięki czemu szybciej zauważymy, kiedy zaczną kiełkować. Pojemniki z nasionami umieszczamy w lodówce lub chłodnym pomieszczeniu. Jeżeli zdecydujemy się na piwnicę czy spiżarnię, należy dodatkowo chronić nasiona przed myszami czy innymi szkodnikami.

W czasie stratyfikacji

Jeżeli przeprowadzamy stratyfikację metodą chłodną, co 2–3 tygodnie należy wietrzyć nasiona oraz sprawdzać ich stan. W tym celu pojemniki przykryte folią odkrywamy. Umożliwiamy także dostęp powietrza nasionom zamkniętym w torebce foliowej. Podłoże musi się w tym czasie przewietrzyć, ale także w razie potrzeby dokonujemy jego nawilżenia najlepiej poprzez spryskanie. Jeżeli zauważymy na niektórych nasionach pleśń, należy je wyjąć i oczyścić pod bieżącą wodą. W przeciwnym razie zdrowe nasiona mogłyby ulec zarażeniu patogenem. Jeżeli w pojemniku rozwinął się grzyb, trzeba go zdezynfekować i zmienić podłoże na świeże . Podczas kontrolowania nasion sprawdzamy też, czy zaczynają już kiełkować. W przypadku zastosowania modelu stratyfikacji z fazą ciepłą kontrole przeprowadzamy co tydzień. Kiedy ok. 10 proc. nasion nam wykiełkuje, stratyfikację można zakończyć. Te nasiona, których kiełków jeszcze nie widzimy, także najprawdopodobniej zostały zbudzone ze spoczynku. Po prostu ich gotowość do zasiania nie jest widoczna.

Po zakończeniu przysposabiania

Nasiona należy delikatnie przenieść do doniczek. Trzeba uważać, by nie uszkodzić delikatnego materiału siewnego. W tym początkowym okresie rozwoju należy nowym roślinom zapewnić widne miejsce, jednakże chronione przed ostrymi promieniami słońca. Młode rośliny powinny mieć także niską temperaturę, w zakresie od 8 do 10 st. C.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki