Wysiew pomidorów. Podpowiadamy, kiedy i w jaki sposób je siać
Nasiona pomidorów – siew, zdolność kiełkowania, odmiany i cechy jakościowe
Zobacz także
Pomidory są jednym z najbardziej popularnych gatunków warzyw na świecie. Stanowią ważny składnik zdrowej, zbilansowanej diety śródziemnomorskiej. W Polsce cieszą się niezwykłą popularnością i uprawiane są zarówno w foliach czy szklarniach, jak i przydomowych warzywnych ogródkach czy w doniczkach na balkonach.
Nasiona pomidorów dają nam możliwość wyhodować sadzonki, z których przez długi czas będziemy cieszyć się smacznymi owocami. Przedstawiamy najważniejsze informacje, które trzeba wiedzieć o nasionach pomidora.
Wygląd nasion
Nasiona pomidora są płaskie, owalne lub lekko nerkowate. Po stronie znaczka zaostrzone. Są barwy szarożółtej lub jasnobrązowej. Mają długość 3-4 mm, szerokość ok. 2,5 mm i grubość 0,3-0,6 mm. Są aksamitne, pokryte włoskami i drobnymi brodawkami, jednak te stanowiące materiał siewny ze względu na łatwość wysiewu często są mechaniczne ocierane i w rezultacie mają gładką powierzchnię.
Masa 1000 nasion
Masa 1000 nasion nieotartych wynosi 2,7-3,3 g, a otartych 2,2-2,5 g. W 1 gramie znajduje się 300-370 nieotartych nasion (400-450 otartych).
Zdolność kiełkowania
Nasiona pomidora bardzo łatwo kiełkują. Wysiew nasion pomidora powinien być jednak przeprowadzany w ciepłym miejscu, ponieważ do kiełkowania wymagają one temperatury min. 14-16o C, optymalnie 22-24o C. W temperaturze 20-25o C nasiona zaczynają kiełkować już po ok. 3-6 dniach.
Po wschodach zalecana temperatura kiełkowania nasion wynosi 18-20o C. Nasiona pomidorów nie wykiełkują w temperaturze gleby poniżej 8° C. Oprócz odpowiedniej temperatury ważne jest zapewnienie im odpowiedniej wilgotności podłoża.
Kiedy siać nasiona?
Przed siewem zaprawiamy nasiona przed chorobami i szkodnikami. Tak przygotowane nasiona pomidora wysiewamy wiosną, od końca lutego do maja, a na późniejszy zbiór nawet w lipcu. Termin siewu zależny jest od terminu sadzenia rozsady oraz planowanego terminu zbioru pomidorów. Należy pamiętać, że od wysiewu nasion do uzyskania sadzonek mija ok. 6 tygodni.
Jak siać nasiona?
Możliwa jest zarówno uprawa polowa pomidora, jak i uprawa pod osłonami lub w szklarni. Przed siewem należy przygotować stanowisko do uprawy i wypełnić je odkażonym, nieużywanym podłożem torfowo-kompostowym lub ziemią kompostową. W uprawie szklarniowej i pod osłonami stosuje się odmiany mieszańcowe (zwykle silnie rosnące), a w polu stosuje się zazwyczaj odmiany tradycyjne (najczęściej samokończące).
Planując siew z rozsady, w terminie 15 marca do 1 kwietnia wysiewamy nasiona do inspektu, tunelu foliowego lub szklarni w rzędy w rozstawie 10 cm x 3 cm, na głębokość 1-1,5 cm. Czas produkcji rozsady wynosi 50-60 dni. Dobrze wyrośnięte sadzonki przesadzamy na miejsce ok. 15 maja w rozstawie 40 cm x 60 cm. W cieplejszych regionach kraju możliwy jest również siew bezpośrednio do gruntu na przełomie kwietnia i maja.
W szklarni można uprawiać pomidory niemal przez cały rok, możliwa jest bowiem uprawa wiosenna, jesienna, a nawet przedłużona. Należy pamiętać jedynie o tym, by przy wczesnym siewie (na przełomie stycznia i lutego) doświetlać siewki. W nieogrzewanych szklarniach siew zalecany jest dopiero na przełomie kwietnia i maja.
czytaj dalej...INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]
Zobacz także
-
-
59694 , 0 , 0 , 0 Pomidor Brutus - średnio wczesna odmiana o ogromnych owocach
-
136214 , 1 , 0 , 0 Jaka ziemia do pomidorów? Z nami przygotujesz dobre podłoże!
-