Pomidor Oxheart – wysoko rosnąca odmiana o dużych i smacznych owocach

Pomidor Oxheart należy do przedstawicieli odmian typu bawole serce. Jest dosyć niezwykły, ponieważ wytwarza owoce przypominające kształtem serce, przy czym jeden okaz może ważyć nawet ponad pół kilograma.

Opis

Prezentowana roślina potrafi osiągnąć naprawdę imponującą wysokość, okazuje się bowiem, że dorasta nawet do 2 m. Poza tym cechuje się wiotkimi pędami – nic więc dziwnego, że wymaga prowadzenia przy palikach oraz regularnego cięcia. Zaleca się uprawiać ją na dwa lub trzy pędy. Jej owoce są specyficzne, a dzięki temu nie sposób pomylić ich z innymi. Przede wszystkim osiągają nieprzeciętne rozmiary, ponieważ mogą ważyć od 200 do nawet 600 g. Ich kształt określa się jako sercowaty. Zarówno miąższ, jak i skórka przybierają kolor różowoczerwony. Miąższ charakteryzuje się przy tym wybitnymi walorami smakowymi, ponieważ wyczuwa się w nim wyraźnie słodki posmak. Oprócz tego jest soczysty i dosyć mięsisty, a w jego wnętrzu znajduje się sporo niewielkich komór nasiennych.

Uprawa

Odmianę Oxheart poleca się uprawiać amatorsko. Nasiona tego pomidora powinny być wysiewane do skrzynek na przełomie marca i kwietnia. Następnie podrośnięte siewki należy przesadzić do gruntu – najodpowiedniejszym miesiącem na taki zabieg będzie maj. Pamiętajmy, że rozstawa w wypadku tak silnie rosnącej odmiany powinna być nieco większa niż przeciętnie i wynosić np. 100 × 50 cm (lub: 80 × 60 cm). Przy odpowiednich warunkach atmosferycznych plonem będziemy się cieszyć w okresie od lipca do sierpnia.

Wymagania

Oxheart wymaga podłoża, które jest przewiewne i szybko się nagrzewa. Mogą to być zarówno lessy lub czarnoziemy, jak i gleba piaszczysto-gliniasta. Ziemia powinna być także bogata w próchnicę, w przeciwnym razie należy ją wzbogacić nawozami organicznymi. Pamiętajmy też, że pomidor potrzebuje ciepła – temperatura optymalna do rozpoczęcia kiełkowania wynosi ok. 14–16°C, natomiast temperatura, w której owocom przyrasta najwięcej masy, waha się w granicach od 22 do 27°C.

Dagmara Deska

INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

[1/10] Ile ważył największy pomidor na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki