Pomidor Efekt F1 – plenna odmiana polecana do uprawy pod osłonami

Pomidor Efekt F1 to odmiana przeznaczona do uprawy pod osłonami, która dopiero od niedawna gości na naszym rynku. Wyróżnia się przede wszystkim bardzo wysoką plennością, ze względu na którą porównuje się ją z najbardziej wyśmienitymi odmianami zagranicznymi (np. Raissa F1).

Opis

Zauważa się, że roślina ta wykazuje silny wigor przez cały okres wegetacji, a wykształcane przez nią owoce charakteryzują się wysoką jakością. Na wartość odmiany Efekt F1 korzystnie wpływa także fakt, że jest ona odporna na szarą pleśń, która niejednokrotnie przyczynia się do dużych strat na plantacjach innych pomidorów. Jeśli chodzi o wygląd owoców, to są one równomiernie kuliste, choć czasami lekko spłaszczone, i całkiem spore (przeciętna masa wynosi 140–160 g). Mają intensywnie czerwoną i lśniącą skórkę, a ich miąższ jest twardy i soczysty.

Stanowisko

Aby rośliny rozwijały się prawidłowo, na metrze kwadratowym powinno się sadzić co najwyżej po trzy okazy. Co ciekawe – mimo tego, że Efekt F1 to odmiana przeznaczona do uprawy pod nieogrzewanymi i ogrzewanymi tunelami – można ją uprawiać również w odkrytym gruncie, o ile poprowadzimy sadzonki przy palikach. Pamiętajmy jednak, by na tym samym polu nie sadzić pomidorów częściej niż co 3–4 lata. Ważne jest również, żeby nie uprawiać tych roślin bezpośrednio po innych warzywach z rodziny psiankowatych, co wiązałoby się z ryzykiem porażenia ich przez choroby charakterystyczne dla tej grupy roślin.

Właściwości

Jak wspomniano we wstępie, najważniejszą cechę odmiany Efekt F1 stanowi jej ponadprzeciętna plenność. Pomidor ten jest przy tym niezawodny – owoce pojawiają się regularnie, a plon ma bardzo dobrą strukturę. Jego wysoka jakość wynika nie tylko z tolerancji na groźne choroby, lecz także ze świetnej odporności na niekorzystne warunki środowiskowe.

Dagmara Deska

INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

[1/10] Ile ważył największy pomidor na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki