Pomidor Andrus – ciekawa, polska odmiana o owalnych i jędrnych owocach

Pomidor Andrus to nowość wśród polskich odmian. Wytwarzane przez niego owoce mają ciekawy owalny kształt, a ich miąższ jest twardy, dzięki czemu długo zachowują jędrność.

Opis

Odmianę tę zalicza się do grupy karłowych roślin wiotkołodygowych. Poza tym pomidor Andrus reprezentuje typ samokończący, a okres jego wegetacji trwa umiarkowanie długo. Wyrasta na roślinę niską, choć bardzo silnie się krzewiącą i pokrytą pierzastymi liśćmi. Wyróżnikiem jego owoców jest przede wszystkim jajowaty kształt. Poza tym osiągają raczej przeciętną masę wynoszącą od 70 do 80 g. Ich skórka ubarwia się na czerwono i nie widać na niej piętki. Miąższ jest z kolei wyraźnie twardy. Najważniejsze jednak, że pomidory Andrus nie mają tendencji do pękania. Ze względu na wysoką jakość chętnie przeznacza się je zarówno do bezpośredniego spożycia, jak i na potrzeby przemysłu przetwórczego.

Wartość odżywcza

Mało kto wie, że pomidory są niezwykle bogatym źródłem witaminy C – okazuje się, że zawierają jej tyle samo, co pomarańcze czy cytryny. Oprócz tego znajdziemy w nich prowitaminę A, witaminy B1 i B2 czy K, sole mineralne oraz glukozę i fruktozę. Warto wiedzieć, że owoce pochodzące z uprawy pod osłonami mają takich witamin znacznie mniej niż te z uprawy polowej. Zawartość pozostałych substancji zależy z kolei od fazy dojrzałości, w której znajdują się pomidory. Gdy są jeszcze mocno niedojrzałe i zielone, zawierają solaninę, która – spożyta w nadmiarze – okazuje się trująca. Z kolei gdy owoce odmiany Andrus staną się dojrzałe, będziemy w nich mogli znaleźć – oprócz witamin oraz minerałów – kwasy cytrynowy i jabłkowy.

Dagmara Deska

INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

[1/10] Ile ważył największy pomidor na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki