Pomidor Malinowy Henryka F1 – odmiana o smacznych i soczystych owocach

Pomidor Malinowy Henryka to jedna z mieszańcowych odmian wysokich, która wymaga prowadzenia przy podporach. Jak sama nazwa wskazuje, należy także do grupy tzw. malinówek, czyli pomidorów o specyficznej barwie, wyśmienitym smaku i dużej zwartości soku.

Opis

Malinowy Henryka cechuje się pokrojem umiarkowanie zwartym i wzniesionym. Rośnie przy tym silnie, choć dynamikę jego plonowania określa się raczej jako powolną. Ta średnio późna odmiana wytwarza dorodne (od 180 do 220 g) pomidory, zebrane zazwyczaj w pojedyncze i nie za długie grona. Jej owoce są charakterystyczne – zarówno ich miąższ, jak i skórka mają różowy kolor. Kształtem przypominają delikatnie spłaszczone kule o lekko żebrowanej powierzchni. Co ciekawe, u dojrzałych okazów często pozostaje zielona piętka. Najistotniejszy dla konsumentów jest jednak miąższ pomidorów – soczysty, o średniej jędrności, ale za to z licznymi komorami nasiennymi, rozlokowanymi w miarę regularnie. U odmiany tej wyraźnie widoczny jest także ciemniejszy rdzeń.

Wskazówki:

  • Malinowy Henryka nadaje się do uprawy zarówno w nieogrzewanym tunelu, jak i bezpośrednio w gruncie, przy palikach.
  • Rośliny należy przycinać, ponadto najlepiej prowadzić je na jeden lub, ewentualnie, na dwa pędy.

Właściwości

Warto zdać sobie sprawę, że pomidor ten wykazuje się dużą tolerancją nie tylko na choroby (np. na zarazę ziemniaka), lecz także na niekorzystne warunki atmosferyczne (chłód, wilgoć itp.). Poza tym wytwarzane przez niego owoce charakteryzują się bardzo dobrym, nieco słodkim smakiem, ich skórka jest cienka, a w miąższu znajduje się mało nasion, dzięki czemu pojawia się szereg możliwości ich wykorzystania (choć najbardziej poleca się je do bezpośredniego spożycia). Trzeba też wspomnieć, że plon dostarczany przez prezentowaną odmianę ma wysoką wartość handlową również dlatego, że większość jej owoców ma średnicę równą ok. 5 cm i cechuje się brakiem skłonności do zniekształceń czy pękania.

Dagmara Deska

INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

[1/10] Ile ważył największy pomidor na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki