
Pomidor Efekt F1 – plenna odmiana polecana do uprawy pod osłonami
Czerwone, mięsiste, soczyste owoce o niepowtarzalnym smaku zerwiemy z krzaka pomidora Antares. To doskonała odmiana do uprawy amatorskiej – nawet największemu laikowi nie sprawi większych trudności.
Pomidor Antares to plenna, wczesna heterozyjna odmiana charakteryzująca się samokończącym wzrostem. Zawiązuje czerwone, średniej wielkości lub duże, kuliste, średnio twarde, mięsiste owoce pozbawione piętki we wnętrzu których znajduje się średnio 4-5 komór otoczonych smacznym, intensywnie malinowym miąższem.
Antares nie jest bardzo wymagającą odmianą jeśli chodzi o glebę, lecz najlepszych plonów spodziewać się możemy na średnio ciężkich, zasobnych w składniki pokarmowe, próchnicznych i przepuszczalnych glebach. Posiada jednak większe wymagania wodne, szczególnie od fazy zawiązania owoców na pierwszym gronie do pełni owocowania.
Pomidor Antares to doskonała odmiana do uprawy w gruncie, jednak najpierw musimy wyprodukować rozsadę. W tym celu nasiona wysiewamy w marcu lub kwietniu do pojemników wypełnionych substratem torfowym.
Po wytworzeniu pierwszych liści rośliny pikujemy do doniczek o średnicy 8-10 cm wypełnionych podobnym podłożem. Gotową rozsadę wysadzamy do gruntu w maju lub czerwcu, po przeminięciu wiosennych przymrozków, w rozstawie 45-80 x 50-80 cm (mniejsza rozstawa przy uprawie amatorskiej).
Odmiana Antares nie wymaga wielu zabiegów pielęgnacyjnych, a ze względu na samokończący typ wzrostu nie potrzebuje palikowania. Zbiór owoców możemy rozpocząć w lipcu, a ostatni pomidor zostanie zerwany na początku października.
Pomidora Antares wyróżnia na tle innych odmian jego bardzo duża odporność na jedną z groźniejszych chorób – zarazę ziemniaka.
Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa
Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!
Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska
Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl