Pomidor Ondraszek – odmiana wydająca bardzo smaczne i kształtne owoce

Pomidor Ondraszek rodzi bardzo smaczne owoce o ciekawej strukturze miąższu. Jednak, co najistotniejsze, ponad połowę jego plonu handlowego stanowią pomidory o średnicy większej niż 6 cm.

Opis

Odmiana ta zaliczana jest do grupy karłowych i wiotkołodygowych. Siłę jej wzrostu określa się jako średnią, a pokrój – jako zwarty. Poza tym plonuje całkiem wcześnie, ponieważ wytwarzane przez nią pomidory nadają się do zbioru już w ok. 61–70 dni od posadzenia roślin w gruncie. Owoce są raczej kuliste, choć często też lekko spłaszczone od góry. Średnio ważą ok. 100 g, przy czym okazują się mięsiste i twarde. Ich skórka jest gładka i pozbawiona zielonej piętki. Jednak najciekawiej prezentuje się miąższ – ma on barwę podobną do miąższu arbuza, czyli wręcz purpurowoczerwoną. Rdzeń jest w nim słabo widoczny, a otaczają go liczne, choć niewielkie, komory nasienne, rozmieszczone regularnie na obwodzie. Warto dodać, że owoce rosną w pojedynczych lub podwójnych gronach o średniej długości.

Bardzo ważną cechą tej odmiany jest także fakt, że można ją uprawiać z siewu bezpośredniego do gruntu. Termin rozpoczęcia uprawy należy wtedy wyznaczyć na przełom kwietnia i maja.

Właściwości i zastosowanie

Owoce odmiany Ondraszek cechują się bardzo wysoką jakością – są pyszne w smaku i kształtne, poza tym nie pękają i nie zniekształcają się. Nic zatem dziwnego, że świetnie sprawdzają się w przemyśle przetwórczym, stanowiąc znakomity materiał na soki, przeciery, koncentraty itp. Nie poleca się jednak konserwowania ich w całości. warto nadmienić, że prezentowana odmiana wytwarza bardzo obfite plony– średni zbiór waha się w granicach od 50 do nawet 70 t/ha. Ondraszka poleca się więc przede wszystkim do upraw wielkotowarowych.

Dagmara Deska

INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

[1/10] Ile ważył największy pomidor na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki