Pomidor Ułan – bardzo plenna odmiana o intensywnie czerwonych owocach

Pomidor Ułan wytwarza mięsiste owoce o zachęcającym, intensywnie czerwonym miąższu. Idealnie nadają się do bezpośredniego spożycia, nieco gorzej zaś – do przetwórstwa. Przede wszystkim jednak jest ich zawsze dużo i reprezentują wysoką jakość.

Opis

Ułan to odmiana umiarkowanie wczesna, ponieważ od momentu posadzenia roślin do czasu zbiorów mija ok. 70–80 dni. Pomidora tego zalicza się do grupy odmian karłowych, samokończących, o wiotkich łodygach. Charakteryzuje się dużą siłą wzrostu, a jego pokrój jest zwarty. Z kolei grona, które zawiązuje, są krótkie i często złożone. Same owoce osiągają średnie rozmiary (ok. 100–150 g) i są raczej kuliste w kształcie, z gładką i mocno czerwoną skórką. Praktycznie w ogóle się nie zniekształcają, chociaż może się u nich pojawić delikatne żebrowanie. W fazie dojrzałości bardzo łatwo odrywają się od rośliny. Najbardziej interesujący pod względem sposobu użytkowania jest jednak ich miąższ – twardy, mięsisty i o barwie tak intensywnej, że aż wpadającej w purpurę. Warto nadmienić, że rdzeń jest w nim bardzo słabo widoczny, za to wyraźnie rysują się niewielkie komory nasienne, rozmieszczone na obwodzie w sposób regularny.

Właściwości

Plon wydawany przez tę odmianę cechuje się świetną strukturą. Co więcej, okazuje się, że ponad połowa pomidorów, które nadadzą się na handel, będzie miała średnicę większą niż 6 cm. Zbiory pozyskane w uprawie pomidora Ułan poleca się zatem przeznaczyć przede wszystkim do spożycia bezpośredniego, ponieważ jego owoce mają wyśmienity smak. W przetwórstwie prezentowana odmiana sprawdza się nieco gorzej. Nie poleca się jej także do transportu, gdyż jest stosunkowo podatna na mechaniczne uszkodzenia. Poza tym jej owoce wykazują niewielką tendencję do pękania.

Dagmara Deska

INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

[1/10] Ile ważył największy pomidor na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki