Pikowanie pomidorów - przybliżamy najlepsze metody produkcji rozsady

Przygotowanie rozsady pomidorów Przygotowanie rozsady pomidorów

Pomidor kusi nas przede wszystkim smakiem i aromatem. To niezwykłe warzywo, przez niektórych nazywane owocem – jagodą o innym niż wszystko smaku – umami. Uprawiany we własnym ogrodzie smakuje lepiej niż ten kupiony w sklepie, być może dlatego, że jest owocem naszej ciężkiej i często trudnej pracy, w którą włożyliśmy dużo serca?

Pikowanie to nieodzowna część produkcji rozsady, powinno być przeprowadzone z wyczuciem, tak, by nie uszkodzić roślin. Dlaczego w ogóle przeprowadzamy ten zabieg w uprawie pomidora i jak go wykonać, by latem cieszyć się obfitym i pysznym plonem owoców?

Dlaczego pikujemy pomidory?

Zabieg ten pozwala na zmniejszenie nadmiernego wzrostu roślin i uniknięcie etiolacji (zmiana pokroju i barwy rośliny spowodowane niedogodnymi warunkami) na rzecz wytworzenia nowych korzeni i poprawienia pobierania składników mineralnych, a co za tym idzie – uzyskanie w przyszłości plonu lepszej jakości.

Sposób pikowania

Pikowanie przeprowadzamy po 2-3 tygodniach od siewu, kiedy rozwiną się liścienie i pojawi się pierwszy liść – rośliny delikatnie przenosimy do wybranego miejsca, w zależności od metody uprawy.

Jeśli marzy nam się pomidor na parapecie lub balkonie, to pikujemy go do pojedynczych torfowych doniczek lub małych pojemników. Zalecane jest by wybierać najsilniejsze egzemplarze, pozostałe, dobrej jakości, możemy przeznaczyć na inny cel, np. oddać sąsiadce lub pozostawić do uprawy w ogródku.

Planując uprawę w gruncie pomidory pikujemy możliwie najszybciej do wypełnionych substratem torfowym (torf wysoki) doniczek o średnicy 9-10 cm. W uprawie towarowej pod osłonami siewki produkowane w szklarni w skrzynkach przepikować możemy do zagonów o szerokości 120 cm w tunelu w rozstawie 10 x 10 cm.

W uprawie szklarniowej 2-tygodniowe rośliny pikujemy do doniczek wypełnionych substratem torfowym o dużej zawartości składników pokarmowych – coraz częściej korzysta się z cylinderków bez dna (średnica 8-10 cm).

Siewki ostrożnie łapiemy za podstawę łodyżki i umieszczamy w podłożu w taki sposób, by pierwsze liście były tuż nad powierzchnią, a podłoże wokół dobrze ugniatamy, następnie obficie podlewamy. Pamiętajmy, że są to delikatne, młode roślinki, więc obchodźmy się z nimi delikatnie.

A jak pikowanie przebiega w bezglebowej uprawie pomidora? Siewki umieszczone w paluszkach z wełny mineralnej po wykształceniu liścieniu przenosimy (razem z paluszkami) do otworów w nasączonych pożywką kostkach z wełny mineralnej. Rośliny powinny być dobrze rozwinięte -  posiadać wydłużoną łodyżkę podliścieniową by wykształciły później dobrze rozbudowany system korzeniowy.

Podczas pikowania temperatura powietrza powinna wynosić ok. 23°C w dzień i 20°C nocą, a pomieszczenie powinno być dobrze doświetlone, po pikowaniu obniżamy temperaturę do 19-20°C w dzień i 19°C nocą.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

Bibliografia:

  1. Kołota E., Orłowski M., Biesiada A. „Warzywnictwo”, wyd. UP, Wrocław 2007 r., s. 367-369; 480-483
  2. Krzyżanowski T. „Pomidory z parapetu” [w:] „Kwietnik”, nr 3/2002, s. 32-33
  3. Page R., Meudec G. „ABC Warzywnictwa – krok po kroku”, Delta W-Z, Warszawa, s. 127-129
  4. Polese J.M. „Pomidory – Odmiany i uprawa”, RM, Warszawa 2008 r., s. 56-57
  5. „Owoce pełne słońca i zapachu lata” [w:] „Mój Piękny Ogród” nr 3/2001, s. 76-78

INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

[1/10] Ile ważył największy pomidor na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki