Jak i kiedy sadzić cebulę? Zasady uprawy cebuli z dymki i uprawy z rozsady

Uprawa cebuli z dymki Sadzenie cebuli

Cebula (Allium cepa L.) znana jest wszystkim, nie tylko z jej ogromnych walorów smakowych, ale także leczniczych i przyprawowych. Swoją popularność zawdzięcza prawdopodobnie Egipcjanom, którzy już kilka tysięcy lat temu udomowili ją odkrywając jej wszechstronne zastosowanie.

W naszym kraju cebula zawitała dopiero w XIV wieku, ale bardzo szybko została przyjęta do grona powszechnie użytkowanych roślin. Obecnie uprawiana jest na szeroką skalę, a w żadnym warzywniku nie może zabraknąć dla niej miejsca.

Stanowisko i wymagania

Do prawidłowego wzrostu cebula potrzebuje gleby żyznej, bogatej w próchnicę, średnio zwięzłej, wilgotnej oraz o odczynie zbliżonym do obojętnego (pH 6,5-7,0). Przed sadzeniem skupmy się na przygotowaniu gleby – usuńmy wszelkie chwasty, szczególnie wieloletnie oraz wymieszajmy jej powierzchnię z superfosfatem (100 g/m2) i siarczanem potasu (30 g/m2).

Możemy prowadzić również uprawę w pierwszym (na słabszych glebach) lub w drugim (na żyznych glebach) roku po oborniku, uzupełniając rolę o nawożenie mineralne, zgodnie z wynikiem analizy chemicznej.

Uprawa cebuli z dymki

Jeśli chcemy szybko otrzymać duże cebule najlepszym sposobem będzie uprawa z dymki. Możemy sami ją wyprodukować, niestety dymka sprawia duże problemy, szczególnie podczas przechowywania – łatwo wybija w pędy nasienne, dlatego wygodniejszym sposobem jest jej zakup, oczywiście korzystając ze sprawdzonego źródła.

Istotna przy wyborze jest wielkość – najlepsze do sadzenia są dymki o średnicy 10-15 mm i 15-20 mm, większe 20-25 cm są bardziej podatne na wybijanie w pędy kwiatostanowe. Cebulki sadzimy w przygotowanej wcześniej, lekko wilgotnej glebie co 15 cm w rzędy odległe o 30-35 cm, dość płytko. Aby obsadzić 1 ha potrzebujemy od 1 do 1,5 tony dużej (powyżej 20 cm średnicy), 0,6 do 1 tony średniej lub 0,3-0,5 tony małej dymki.

Możemy sadzić ją wczesną wiosną (przełom marca i kwietnia), a jeśli chcemy otrzymać cebulę pęczkową i spodziewamy się dość łagodnej zimy wybierzmy późniejszy termin – od połowy września do połowy października. Rozpoczynając uprawę jesienią wybierajmy większe dymki i umieszczajmy je gęściej i głębiej, niż przy wiosennym sadzeniu, tj. 25-30 cebulek na 1 m2 na głębokości 1,5-2 cm.

Uprawa z rozsady

Metoda ta znacznie przyspiesza otrzymanie dużych i lepszych jakościowo cebul (porównując z uprawą z siewu – nawet o 1 miesiąc), niestety wiąże się z dużym nakładem pracy. Rozsadę produkuje się średnio przez 6 tygodni, po tym czasie otrzymujemy zahartowane rośliny z 4-5 liśćmi właściwymi, które możemy posadzić w polu.

Przyjmując, że nasiona w inspektach wysiewamy od połowy lutego do początku marca, gotową rozsadę sadzimy od połowy do końca kwietnia. Cebule umieszczamy trochę gęściej, niż w przypadku uprawy z dymki, bo w rozstawie 27-30 cm x 6 cm, na taką samą głębokość, jak w inspekcie, czy tunelu.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

Bibliografia:

  1. Bernat A. „ABC ogrodnictwa”, Reader’s Digest, Warszawa 2011 r., s. 147-149
  2. Grabowska A., Jędrszczyk E., Sękara A. „Odmianoznawstwo roślin warzywnych”, wyd. UR, Kraków 2013 r., s. 167
  3. Dobrakowska-Kopecka Z., Doruchowski R. W., Gapiński M. „Warzywnictwo”, PWRiL, Warszawa 1999 r., s. 106-113
  4. Kołota E., Orłowski M., Biesiada A., „Warzywnictwo”, UWP, Wrocław 2007 r., s. 303-315
  5. Legańska Z., Balcerzak J., „Warzywnictwo”, Hortpress, Warszawa 2000 r., s. 202-210
  6. Tendaj M. „Warzywa cebulowe przed zimą” [w:] „Działkowiec” nr 11/2009, s. 57
  7. Sałata A. „Nie za ciasno, nie za gęsto” [w:] „Działkowiec” nr 5/2010, s. 62-63

NIE PŁACZ NAD CEBULĄ – ZMIERZ SIĘ Z NIĄ! ODPOWIEDZ NA PYTANIA DOTYCZĄCE TEGO WARZYWA [QUIZ]

[1/13] Z botanicznego punktu widzenia jadalna część cebuli (tzw. piętka) to:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki