Cebula Eureka – smaczna odmiana polecana do długiego przechowywania

Cebula Eureka charakteryzuje się przydatnością do długotrwałego przechowywania – okazuje się, że w odpowiednich warunkach może przeleżeć nawet do połowy czerwca. Poza tym konsumentom podoba się jej smak i regularny kształt.

Opis

Eureka należy do odmian dosyć późnych, ponieważ od momentu jej siewu do czasu zbiorów mija ok. 140–150 dni. Wytwarzane przez nią cebule są dorodne (masa: 150–200 g) i praktycznie wszystkie wyglądają tak samo – ich kształt waha się od kulistego do romboidalnego. Bardziej od białego miąższu wyróżnia je ciemnosłomkowa, błyszcząca łuska, która jest naprawdę mocna i dosyć twarda, dzięki czemu nie pęka ani się nie łuszczy. Poza tym bardzo dobrze przylega do zwartego miąższu. Jeśli chodzi o smak, to odmiana Eureka jest delikatnie ostra.

Wymagania

Cebula ma konkretne wymagania, jeśli chodzi o pogodę. Aby jak największa część plonu była pełnowartościowa, Eureka potrzebuje chłodnej, ale i wilgotnej wiosny, w miarę wilgotnego początku lata i suchego powietrza od sierpnia. Wszystko po to, by jej końcowe obsychanie na polu odbywało się w odpowiednich warunkach. Temperatura w jej uprawie zawsze musi być dodatnia, a jej wysokość zależy od fazy rozwojowej cebuli. Gdy intensywnie rozrastają się korzenie, powinna zatem wynosić ok. 10–16°C, a gdy tworzą się cebule – ok. 16–21°C.

Właściwości

Odmianę tę uznaje się za dobrze plonującą, zwłaszcza, że aż 95% zebranych z jej uprawy cebul stanowi plon handlowy. Wynika to z faktu, że Eureka dojrzewa w sposób równomierny, czego dowodem jest szczypior, załamujący się w tym samym czasie. Cebulę tę najchętniej przeznacza się na świeży rynek, choć równie często uprawiana jest na długie przechowanie.

Dagmara Deska

NIE PŁACZ NAD CEBULĄ – ZMIERZ SIĘ Z NIĄ! ODPOWIEDZ NA PYTANIA DOTYCZĄCE TEGO WARZYWA [QUIZ]

[1/13] Z botanicznego punktu widzenia jadalna część cebuli (tzw. piętka) to:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki