Cebula Stuttgarter Riesen – oryginalna odmiana o szerokim zastosowaniu

Cebula Stuttgarter Riesen to odmiana holenderskiego pochodzenia o oryginalnym wyglądzie. Wytwarzane przez nią zgrubienia są mocno spłaszczone, dzięki czemu bardzo łatwo odróżnić je od plonów innych odmian.

Opis

Prezentowana roślina cechuje się bardzo mocnym systemem korzeniowym. Oprócz tego wytwarza wyraźnie spłaszczone zgrubienia, które dojrzewają umiarkowanie wcześnie. Zazwyczaj jeden okaz waży od 90 do nawet 160 g, a jego średnica waha się między 4,5 a 7 cm, co świadczy o tym, że cebule Stuttgarter Riesen nie mają regularnego kształtu. Lekko ostry w smaku miąższ, który ubarwia się na białokremowo, jest pokryty 3–4 warstwami łuski w kolorze słomkowożółtym. Należy pokreślić, że wartość opisywanej odmiany polega przede wszystkim na tym, że nadaje się ona zarówno do sprzedaży na rynku warzyw świeżych, jak i do wykorzystania w przetwórstwie. Wysokiej jakości nie traci nawet w wyniku długiego przechowywania.

Uprawa

Nasiona odmiany Stuttgarter Riesen  należy wysiewać w okresie od połowy marca do początku kwietnia, na głębokość ok. 1,5 cm. Wczesnowiosenny termin siewu jest optymalny, jeśli chcemy uzyskać możliwe wczesny plon, ponieważ aby wykiełkować, nasiona cebuli potrzebują zaledwie 6°C. Temperatura w czasie tworzenia się zgrubień powinna natomiast wynosić od 16 do 21°C. Gdy lato okaże się zbyt zimne, to cebule będą źle zasychały. Podłoże przeznaczone pod uprawę warzyw powinno być żyzne i przepuszczalne oraz bogate w próchnicę. Poza tym jego odczyn musi utrzymywać się w granicach od 6,5 do 7,0 pH. Odległości między roślinami w rzędzie powinny wynosić od 3 do 5 cm, natomiast między rzędami – od 30 do 40 cm. Jeśli będziemy przestrzegać wszystkich zaleceń, plonu o dobrej strukturze możemy się spodziewać od sierpnia do września.

Dagmara Deska

NIE PŁACZ NAD CEBULĄ – ZMIERZ SIĘ Z NIĄ! ODPOWIEDZ NA PYTANIA DOTYCZĄCE TEGO WARZYWA [QUIZ]

[1/13] Z botanicznego punktu widzenia jadalna część cebuli (tzw. piętka) to:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki