Cebula siedmiolatka Red Toga – czerwona odmiana polecana na szczypior

Cebula siedmiolatka Red Toga wydaje jadalne łodygi o niespotykanie wybarwionych, czerwonych zgrubieniach cebulowych. Wytwarzany przez nią szczypior, bogaty w witaminę C oraz witaminy z grupy B, charakteryzuje się znakomitym smakiem i przyjemnym aromatem.

Opis

Red Toga to typ siedmiolatki polecany do uprawy w systemie jednorocznym. Dobrze sprawdza się zarówno we wczesnej uprawie na pęczki, jak i na szczypior. Rośliny wywodzące się z tej odmiany są jedno- albo dwupędowe. Cechują się stosunkowo długimi rurkowatymi liśćmi barwy ciemnozielonej oraz zgrubieniami cebulowymi w kolorze czerwonym. Są odporne na niskie temperatury, a dzięki temu – niezwykle trwałe. Wyrastają w kępkach, na które składa się zazwyczaj po 15 lub więcej niezależnych okazów. Warto też dodać, że nasiona opisywanej odmiany są podobne do tych wytwarzanych przez cebulę zwyczajną, ale trochę mniejsze.

Uprawa

Praktykuje się trzy metody uprawy siedmiolatki – nasiona wysiewa się wprost do gruntu, produkuje się rozsadę, albo dzieli się większe kępki na pojedyncze rośliny (rozmnażanie wegetatywne). W tym pierwszym przypadku nasiona rozmieszcza się w rzędach wytyczonych co 30 cm. Na następny rok należy przerwać rośliny tak, by powstały pomiędzy nimi odstępy wynoszące ok. 15 cm. Druga metoda polega na wysiewie nasion w ilości 2 g/m2 na rozsadniku jeszcze w kwietniu. Podrośnięte siewki przesadza się do gruntu w czerwcu. Rozstawa przy przenoszeniu rozsady na miejsce docelowe powinna wynieść 30 × 20 cm, a w jednym dołku należy ulokować trzy rośliny. Rozmnażanie przez podział kępek przeprowadza się wiosną bądź jesienią. W tym wypadku zadanie ogrodnika polega na delikatnym rozdzieleniu łodyg z korzeniami, które następnie należy posadzić na miejscu stałym, zachowując taką samą rozstawę jak przy uprawie z rozsady.

Dagmara Deska

NIE PŁACZ NAD CEBULĄ – ZMIERZ SIĘ Z NIĄ! ODPOWIEDZ NA PYTANIA DOTYCZĄCE TEGO WARZYWA [QUIZ]

[1/13] Z botanicznego punktu widzenia jadalna część cebuli (tzw. piętka) to:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki