Cebula siedmiolatka Winter Nest – aromatyczna, zimotrwała odmiana

Cebula siedmiolatka Winter Nest wykazuje bardzo wysoką wytrzymałość na niskie temperatury. Tworzone przez nią łodygi są niezwykle dorodne i atrakcyjnie ukształtowane, a szczypior okazuje się nadzwyczaj smaczny oraz aromatyczny.

Historia

Pierwsze wzmianki o uprawie cebuli siedmiolatki – zwanej też czasami czosnkiem dętym – pochodzą z I w. p.n.e. Właśnie wtedy roślinę tę zaczęto uprawiać w Chinach, gdzie do tej pory cieszy się o wiele większą popularnością niż cebula zwyczajna – zwłaszcza na północy kraju, w Mandżurii. Co ciekawe, w stanie dzikim siedmiolatkę można spotkać na Syberii oraz w górskich rejonach północnej i środkowej Mongolii. Do Europy została z kolei sprowadzona najprawdopodobniej w średniowieczu.

Opis

Winter Nest to roślina wieloletnia, która cechuje się znakomitą trwałością. Zazwyczaj wytwarza kilka lub kilkanaście pędów. Jej niewielkie zgrubienia cebulowe o białym kolorze przechodzą w bujne, zielone liście składające się z pochew i blaszek liściowych, i to właśnie ze względu na obficie rosnący szczypior najczęściej uprawia się tę odmianę. W pierwszym roku plon pojawia się dopiero latem, a w kolejnych sezonach – już wczesną wiosną. Dzięki doskonałej zimotrwałości Winter Nest zapewnia bogate zbiory szczypioru przez kilka lat.

Wartość odżywcza

Okazuje się, że siedmiolatka – jeśli będziemy spożywać ją regularnie –przeciwdziała reumatyzmowi i zaburzeniom krążenia. Dzieje się tak, ponieważ zarówno jej liście, jak i zgrubienia cebulowe są bogatymi źródłami składników odżywczych. Znajdziemy w nich zatem: ogromne pokłady witaminy C (95 mg% na 100 g surowca), witaminy z grupy B, niewielkie ilości karotenu, cukry i aminokwasy. Poza tym cebula Winter Nest zawiera dużo flawonoidów (np. kwercetynę i kemferol), które działają antyutleniająco.

Zastosowanie

Ze względu na swój łagodny smak, wyraźnie delikatniejszy niż ten, który kojarzymy z cebulą zwyczajną, czy nawet ze szczypiorkiem, cebulę Winter Nest szczególnie chętnie spożywa się na surowo – w sałatkach, na kanapkach, w sosach i w potrawach jajecznych. Warto też wiedzieć, że siedmiolatka potocznie nazywana jest zieloną cebulką i jej smak naśladuje się np. w aromatach wykorzystywanych do produkcji chipsów.

Dagmara Deska

NIE PŁACZ NAD CEBULĄ – ZMIERZ SIĘ Z NIĄ! ODPOWIEDZ NA PYTANIA DOTYCZĄCE TEGO WARZYWA [QUIZ]

[1/13] Z botanicznego punktu widzenia jadalna część cebuli (tzw. piętka) to:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki