Cebula Sława Ożarowa – smaczna odmiana o regularnie okrągłych cebulach

Cebula Sława Ożarowa to odmiana, którą najczęściej spotykamy w supermarketach. Jej popularność wynika między innymi z charakterystycznego kształtu – jest bowiem niemal idealnie okrągła, niczym mała piłka, dzięki czemu dobrze się prezentuje.

Opis

Cebule wytwarzane przez prezentowaną odmianę są całkiem duże – ważą od 120 do 180 g. Ich biało-zielony miąższ ma łagodny smak. Całość pokrywa łuska w kolorze jasnożółtym, która jest nie tylko mocna, lecz także dobrze przylegająca. Najważniejszą cechą Sławy Ożarowa pozostaje jednak regularność kształtu i wielkości cebul – te właśnie walory przyczyniają się do jej wysokiej wartości handlowej.

Stanowisko

Odmianę tę można uprawiać na tym samym miejscu kilka lat z rzędu. Niemniej jednak co 4 lata powinna następować przerwa, ponieważ brak zmianowania prowadzi do silnego porażenia chorobami, takimi jak mączniak rzekomy czy głownia cebuli.

Właściwości

Przede wszystkim opisywana odmiana charakteryzuje się silnym systemem korzeniowym, który pozwala jej radzić sobie z wieloma niekorzystnymi warunkami pogodowymi czy glebowymi. Dzięki takim właściwościom uprawa Sławy Ożarowa może dać plon wynoszący od 80 do nawet 90 t/ha, przy czym dużą jego część stanowią cebule, których średnica przekracza 7 cm.

Co się zaś tyczy samych cebul, to zawierają one ok. 7% cukrów oraz ok. 12% suchej masy. Jednak – co najważniejsze – w jednym kilogramie surowca znajdziemy aż 650 mg kwercetyny, czyli substancji posiadającej właściwości przeciwzapalne i przeciwalergiczne.

Zastosowanie

Cebule te najczęściej przeznaczana się do bezpośredniego spożycia. Chętnie jednak sięga się po nie również w przemyśle przetwórczym (np. w produkcji suszu). Co ciekawe, powinno się unikać ich mrożenia, ponieważ pewna część plonu może mieć lekko różowe łuski. Zaletą Sławy Ożarowa jest także fakt, że bezproblemowo da się ją przechować do wiosny.

Dagmara Deska

NIE PŁACZ NAD CEBULĄ – ZMIERZ SIĘ Z NIĄ! ODPOWIEDZ NA PYTANIA DOTYCZĄCE TEGO WARZYWA [QUIZ]

[1/13] Z botanicznego punktu widzenia jadalna część cebuli (tzw. piętka) to:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki