Cebula Wiktoria Skierniewic – odmiana polecana do uprawy towarowej

Wiktoria Skierniewic to jedna z odmian szczególnie polecanych do uprawy towarowej. Poza tym wydawane przez nią cebule można obrać, zanim jeszcze zostaną przeznaczone na sprzedaż, co dodatkowo zwiększa ich atrakcyjność w oczach konsumentów.

Opis

Prezentowana odmiana zaliczana jest do tych późniejszych, ponieważ wytwarzane przez nią cebule powinno się zbierać dopiero po ok. 130–140 dniach od rozpoczęcia uprawy. Można je określić jako duże, gdyż osiągają masę od 120 do 160 g. Jeśli chodzi o kształt, to są spłaszczone i szerokie, nieco jajowate, a ich biało-zielony miąższ okrywa mocno przylegająca, choć dosyć cienka łuska w kolorze żółtym. Warto też dodać, że Wiktoria Skierniewic charakteryzuje się łagodnym smakiem, dzięki czemu chętnie spożywa się ją na surowo.

Pielęgnacja

Najważniejszym zabiegiem pielęgnacyjnym w uprawie cebuli okazuje się odchwaszczanie. Plantacje powinny być pielone co najmniej trzykrotnie w sezonie wegetacyjnym. Warto zaznaczyć, że chwastów można pozbyć się albo mechanicznie, albo przy pomocy herbicydów (np. Reglone 200 SL, Roundup 360 SL, Stomp 330 EC), przy czym ten drugi sposób jest tańszy i szybszy. Gdyby jednak zdecydować się na opcję z użyciem profesjonalnych maszyn, to trzeba koniecznie pamiętać, że głębokość ich pracy nie może przekroczyć 3 cm – wynika to z faktu, że mniej więcej na tym poziomie znajduje się system korzeniowy cebuli.

Plon

W kwestii wysokości plonu odmiana ta okazuje się niezawodna, ponieważ z jednego hektara otrzymuje się od 70 do 80 ton cebuli. Bardzo duża część zbioru to okazy o średnicy przekraczającej 7 cm – cecha ta jest jedną z tych klasyfikujących Wiktorię Skierniewic do produkcji wielkotowarowej.

Właściwości

Cebula ta ma lekko słodkawy posmak, który zawdzięcza 7-procentowej zawartości cukrów. Poza tym warto wspomnieć o dość wysokiej zawartości suchej masy, która wynosi ok. 12%. Opisywana odmiana świetnie sprawdzi się w przemyśle przetwórczym, dobrze zniesie też warunki przechowalnicze.

Dagmara Deska

NIE PŁACZ NAD CEBULĄ – ZMIERZ SIĘ Z NIĄ! ODPOWIEDZ NA PYTANIA DOTYCZĄCE TEGO WARZYWA [QUIZ]

[1/13] Z botanicznego punktu widzenia jadalna część cebuli (tzw. piętka) to:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki