Cebula Supra – nagradzana odmiana o wyśmienitych, kulistych cebulach

Supra to jedna z najbardziej znanych odmian cebuli, spotykanych w Polsce. Plantatorzy cenią ją ze względu na jej niezawodność, a konsumenci dlatego, że jest smaczna. Najlepszym świadectwem uznania, którym jest obdarzana, pozostaje fakt, że zdobyła Złoty Medal MTR POLAGRA-FARM 2002.

Opis

Supra nadaje się do zbioru dopiero po ok. 140 dniach od momentu siewu, zalicza się więc do odmian średnio późnych. Wytwarzane przez nią kuliste cebule są całkiem spore – ważą od 120 do 160 g. Białokremowy, lekko ostry miąższ pokrywa żółta skórka, która dosyć ściśle do niego przylega. Ważną cechą opisywanej odmiany jest również to, że duża część jej cebul ma średnicę większą niż 6 cm – dzięki tak dobrej strukturze Supra idealnie sprawdza się w produkcji towarowej.

Właściwości

Odmiana ta posiada dwie zasadnicze zalety. Po pierwsze: jej system korzeniowy jest mocny, dzięki czemu rośliny dobrze znoszą niekorzystne warunki pogodowe. Po drugie: liście Supry są pokryte intensywnym nalotem woskowym, który niweluje ryzyko wystąpienia mączniaka rzekomego. Nie można też zapominać, że charakteryzuje się ona  wysoką plennością, dlatego zbiór, otrzymywany z jej uprawy, może przekroczyć 60 t/ha.

Zastosowanie

Supra znajduje wiele zastosowań. Przede wszystkim dobrze sprawdza się w przemyśle przetwórczym (np. w produkcji suszu). Nadaje się też do długotrwałego przechowywania. Najchętniej jednak spożywa się ją na surowo, ponieważ jej słodko-ostry smak odpowiada dużej rzeszy konsumentów.

Przechowywanie

Aby odmiana ta przechowywała się naprawdę długo, należy na około dwa tygodnie przez jej zbiorem opryskać cebulę hydrazydem maleinowym, który wstrzyma wyrastanie szczypioru i korzeni w warunkach przechowalniczych. Zabiegu można jednak dokonać tylko wtedy, gdy co najmniej u połowy roślin na polu załamie się szczypior.

Dagmara Deska

NIE PŁACZ NAD CEBULĄ – ZMIERZ SIĘ Z NIĄ! ODPOWIEDZ NA PYTANIA DOTYCZĄCE TEGO WARZYWA [QUIZ]

[1/13] Z botanicznego punktu widzenia jadalna część cebuli (tzw. piętka) to:

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki