Jak i kiedy sadzić kapustę? Odpowiadamy!

Sadzenie kapusty Sadzenie kapusty

Brzechwa mylił się nieco w wierszu „Na straganie” – „Co, kapusta?! Głowa pusta?!” – otóż właśnie nie taka pusta! Jest doskonałym źródłem wielu witamin, soli mineralnych, fitoncydów, czy nawet izotiocyjanianów wykazujących właściwości antykancerogenne.

Na straganie znaleźć możemy mnóstwo kapust: głowiastą, włoską, brukselską, pekińską, czy jeszcze mało popularną chińską. Nie dość, że są zdrowe, to jeszcze bardzo smaczne. Pozostaje więc je posadzić w ogrodzie – tylko kiedy i jak?

Stanowisko i wymagania

Wybierając uprawę kapust na wczesny zbiór najważniejsze jest zapewnienie odpowiedniej temperatury – większość jest wrażliwa na przymrozki ok. -5°C, bądź dłużej utrzymujące się chłody 3-5°C, do prawidłowego wzrostu potrzebują min. 5°C (optymalnie 15-20°C).

Duże wymagania dotyczą również gleby, powinna być żyzna, próchniczna, o pH 6,5-7, wilgotna, lecz szybko schnąca na wiosnę. Najodpowiedniejsze będą gliniaste, czarnoziemy, czarne ziemie, mady, lessy, czy gleby piaszczysto-gliniaste.

Ważne! Nie uprawiamy po sobie kapust w tym samym miejscu przez co najmniej 4 lata!

Sadzenie

Jeśli już wyprodukowaliśmy lub kupiliśmy rozsadę kapusty czas na jej sadzenie. Czynność tę możemy wykonać ręcznie za pomocą sadzaka lub łopatki, bądź mechanicznie pamiętając aby prawidłowo, delikatnie rozmieścić korzenie i docisnąć je glebą. Rozsadę sadzimy w wilgotne miejsce, podczas pochmurnej pogody, najlepiej po opadach deszczu. Podczas słonecznej pogody wybierajmy raczej godziny popołudniowe lub wieczorne.

Kapusta głowiasta biała, czerwona i włoska

Sadzenie kapusty głowiastej białej:

Odmiany

Termin sadzenia

Rozstawa

Wczesne

Pierwsza połowa kwietnia

40-50 x 35-40 cm

Średnio wczesne

Maj

50-62,5 x 50 cm

Średnio późne i późne

Połowa maja-połowa czerwca

62,5-67,5 x 50-60 cm

Uprawa ozima

Koniec września-początek października

 

Kapustę czerwoną i włoską sadzimy zwykle w rozstawie 40-50 x 50 cm, ich uprawa podobna jest do uprawy kapusty głowiastej białej.

Kapusta liściasta – jarmuż

Jarmuż jest odporny na niskie temperatury, zniesie spadki do -13°C, może nawet zimować w polu. Sadzimy go przeważnie po 4 tygodniach w zależności od terminu wysiewu, od połowy kwietnia do połowy września, gdy wytworzą się 3-4 liście właściwe. Niższe odmiany najlepiej rosną w rozstawie 40-50 x 40 cm, zaś wyższe 50-60 x 50 cm.

czytaj dalej...

POZNAJ CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z KAPUSTĄ! [QUIZ]

[1/10] Ile ważyła największa kapusta na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki