Kapusta pekińska Bristol – smaczna odmiana rzadko ulegająca jarowizacji
Zobacz także
Kapusta pekińska Bristol posiada podstawową zaletę, znacznie ułatwiającą jej uprawę – nie ma mianowicie skłonności do wybijania w pędy kwiatostanowe. Tolerancja na wahania temperatury oraz wysokie walory smakowe wytwarzanych przez nią liści wpływają na stały wzrost jej popularności w uprawach amatorskich i towarowych.
Opis
Przede wszystkim należy zauważyć, że jest to odmiana wczesna – jej okres wegetacji trwa od 55 do 65 dni. Poleca się ją przy tym głównie do uprawy jesiennej. Co do wyglądu główek Bristol, to są one żółtozielone i w miarę duże, ponieważ ważą średnio 1,5–1,8 kg. Wyrastają przy tym na dosyć szerokie i eliptyczne w kształcie, a zarazem mocno zwarte, dlatego wyglądają, jak gdyby były zamknięte.
Uprawa
Do siewu nasion odmiany Bristol powinno się przystąpić w połowie czerwca, z kolei do sadzenia rozsady – między 15 a 31 lipca. Zalecana rozstawa wynosi 40–50 × 30–40 cm. Należy też koniecznie pamiętać, żeby nasiona wysiewać do doniczek, ponieważ w innym razie podczas przesadzania roślin na pole mogłoby dojść do uszkodzenia ich delikatnych korzeni. Przestrzegając wszystkich terminów, zbioru będziemy mogli oczekiwać we wrześniu bądź w październiku.
Wymagania
Kapusta pekińska potrzebuje bardzo dobrego nawodnienia – jest to spowodowane przede wszystkim jej słabym systemem korzeniowym. Poza tym na etapie intensywnego rozwoju główek dochodzi do nieproporcjonalnie szybkiego przyrostu zielonej masy, co sprawia, że zapotrzebowanie roślin na wilgoć w podłożu staje się jeszcze większe. Oprócz tego odmiana Bristol wymaga gleby próchniczej o konkretnej wartości pH, wynoszącej od 6,5 do 6,8. Koniecznie trzeba też pamiętać o tym, aby w okresie silnego wzrostu warzywa temperatura powietrza nie przekraczała granic od 16 do 21°C, ponieważ silniejsze wahania – a zwłaszcza spadki – mogą poskutkować wybijaniem pędów nasiennych. Z kolei gdy główki będą już całkowicie rozwinięte, zniosą nawet lekkie przymrozki.
Dagmara Deska