Kapusta Gloria di Enkhuizen – smaczna odmiana polecana do kwaszenia
Zobacz także
Kapusta Gloria di Enkhuizen to odmiana, która znakomicie nadaje się do kwaszenia. Mimo że jej oryginalna nazwa brzmi dość egzotycznie, okazuje się, że jest to jedna z najczęściej spotykanych w handlu kapust głowiastych białych.
Opis
Okres wegetacji tej odmiany trwa w miarę krótko (ok. 75–85 dni), dlatego też jest ona zaliczana do średnio wczesnych. Jej jasnozielone główki przybierają dobrze znany każdemu konsumentowi kształt kuli, lekko spłaszczonej od góry. Z racji tego, że nie jest to ani kapusta dojrzewająca najwcześniej, ani jedna z odmian późnych, jej główki osiągają umiarkowaną masę, wahającą się w granicach 2,0–3,0 kg. Są przy tym zwarte i nie wykazują tendencji do pękania.
Uprawa
Zaleca się, aby nasiona kapusty Gloria di Enkhuizen wysiewać od końca lutego do końca marca. Rozsadę powinno się wysadzić na stanowisko docelowe w połowie maja, zbiór zaś przypadnie na koniec sierpnia lub na sam początek września. Warto wiedzieć, że za normę wysiewu przyjęto w przypadku prezentowanej odmiany 0,3–0,6 kg/ha. Należy również przestrzegać zaleceń dotyczących rozstawy, która powinna oscylować wokół pół metra odległości między rzędami i w rzędzie (40–50 × 40–50 cm).
Zastosowanie
Kapustę tę poleca się szczególnie do kwaszenia – w takiej postaci jest prawdziwie smaczna. Równie dobrze można ją jednak spożywać bezpośrednio po zbiorze, ponieważ jej liście są soczyste i delikatne. Opisywana odmiana bardzo dobrze znosi też kilkudniowe przechowanie.
Wartość odżywcza
Kapusta głowiasta Gloria di Enkhuizen zawiera mnóstwo witamin i soli mineralnych. Wystarczy uświadomić sobie, że w 100 g surowej masy można znaleźć m.in. ok. 46 mg wapnia, 45 mg witaminy C oraz 0,5 mg żelaza. Warto też wiedzieć, że kapusta biała bogata jest w fitoncydy, które wykazują działanie bakteriobójcze.
Dagmara Deska