Kalarepa Wiedeńska Biała – odmiana o niesamowitych walorach smakowych
Zobacz także
Kalarepa Wiedeńska Biała to odmiana bardzo wrażliwa na niskie temperatury, dlatego z rozpoczęciem jej uprawy nie warto się spieszyć. Choć jej utrzymanie może sprawiać niewielkie problemy, to mimo wszystko warto spróbować, ponieważ smak zgrubień zrekompensuje wszelkie niedogodności.
Opis
Odmiana ta dojrzewa bardzo wcześnie – mniej więcej w 40 lub 42 dni po posadzeniu rozsady w gruncie. Wybierając termin na ten zabieg trzeba jednak wykazać się wyczuciem, ponieważ jeśli postanowimy przenieść młode rośliny na miejsce docelowe zbyt wcześnie, gdy nocami będą przychodzić jeszcze przymrozki, to wybiją przedwcześnie w pędy kwiatostanowe. Co do wyglądu samej kalarepy – jej zgrubienia mają kształt kulisty, ale lekko spłaszczony od góry, poza tym są dosyć małe (masa: ok. 150–200 g). Ich skórka przyjmuje barwę jasnozieloną i charakteryzuje się delikatnością. Miąższ z kolei ma kolor biały, jest soczysty i posiada niezwykłe walory smakowe. Warto też wspomnieć o liściach, których wygląd wpływa na ogólne postrzeganie tej odmiany. Są one umiarkowanie duże i osadzone na krótkich ogonkach, a przy tym wybijają bardzo licznie. Poza tym ich mocno ząbkowane krawędzie sprawiają wrażenie ozdobnie powycinanych.
Pielęgnacja
Kalarepa wymaga podstawowych zabiegów pielęgnacyjnych. Wystarczy zatem ograniczyć się do delikatnego spulchniania gleby między rzędami roślin oraz do odchwaszczania. Ten drugi zabieg należy jednak wykonywać ręcznie, ponieważ w uprawie kalarepy nie stosuje się herbicydów (przez wzgląd na jej krótki okres wegetacji).
Właściwości
Wiedeńska Biała ma niestety kilka wad. Po pierwsze, o czym już wspomniano, jest wrażliwa na chłód i może wybijać w pędy nasienne. Po drugie, wykazuje skłonność do drewnienia. Po trzecie zaś, trzeba w jej uprawie przestrzegać wyznaczonych terminów zbioru, ponieważ zbyt długa zwłoka może poskutkować tym, że kalarepy zaczną parcieć.
Dagmara Deska