Kalarepa Delikates Biała – odmiana polecana na zbiór letni i jesienny

Kalarepa Delikates Biała to jedna z bardziej znanych odmian. Warto zainteresować się jej uprawą, ponieważ nadaje się zarówno na zbiór letni, jak i jesienny. Poza tym dostarcza plonu wysokiej jakości.

Opis

Aby odmiana ta osiągnęła dojrzałość użytkową, od posadzeniu rozsady w polu musi minąć od 35 do 45 dni. Oznacza to, że Delikates Biała to kalarepa średnio wczesna. Pokrój samej rośliny ocenia się jako wzniesiony, ponieważ lekko ząbkowane liście o długich ogonkach wyrastają ze zgrubienia praktycznie pionowo. Jest ich raczej niewiele, choć ze względu na okazałość blaszek liściowych ulistnienie sprawia wrażenie obfitego. Zgrubienia uzyskują z kolei raczej niewielkie rozmiary (przeciętna masa: ok. 150 g), a ich kształt można określić jako kulisty, choć lekko spłaszczony od góry. Najważniejsze jednak, że nie tylko są one smaczne, lecz także drewnieją bardzo późno. Sam miąższ przybiera kolor biały, skórka zaś – jasnozielony.

Uprawa

Kalarepa ta nadaje się na zbiór w dwóch terminach. Jako, że jest to odmiana średnio wczesna, należy stosować się w jej uprawie do następujących zaleceń:

  • gdy planujemy zbiór letni, siew powinien odbyć się od marca do połowy kwietnia, zaś rozsadę należy przesadzić na miejsce docelowe w okresie od końca kwietnia do końca maja; wtedy też zbiór przypadnie na czas od połowy czerwca do końca lipca;
  • gdy decydujemy się na zbiór jesienny, siew wykonujemy w maju, a rozsadę wysadzamy do gruntu w czerwcu lub na początku lipca; zbiór przeprowadzamy natomiast w sierpniu bądź we wrześniu.

Jeśli będziemy przestrzegać wszystkich zaleceń, plon uzyskany z prezentowanej odmiany okaże się obfity. Najistotniejsze jest jednak to, że jego większa część będzie się nadawała bezpośrednio na handel.

Zastosowanie

Odmiana Delikates Biała znakomicie sprawdza się w spożyciu bezpośrednim, na surowo. Równie smaczna będzie także po ugotowaniu, tym bardziej, że jej miąższ jest jędrny i soczysty. Zaznacza się również, że kalarepa ta świetnie się przechowuje, co dodatkowo podnosi jej wartość handlową.

Dagmara Deska

POZNAJ CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z KAPUSTĄ! [QUIZ]

[1/10] Ile ważyła największa kapusta na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki