Brokuł Cezar – smaczna odmiana o dorodnych i mocno zwartych różach

Cezar to odmiana brokułu, która pod względem budowy róży przypomina kalafior – jest bowiem mocno zwarta i nie przerasta liśćmi, dzięki czemu bardzo dobrze się prezentuje. Warto się nią zainteresować również ze względu na jej wartości odżywcze.

Opis

Róże wytwarzane przez brokuł Cezar są dorodne i zbite. Poza tym mają intensywnie zielony kolor, który często przybiera fioletowy odcień. Odmiana ta nie wykazuje również skłonności do zbyt szybkiego rozwijania się pąków kwiatowych, co wyróżnia ją na tle innych znanych brokułów. Co istotne, gdy zbierze się róże główne, to na ich miejscu wyrastają boczne (nieco mniejsze), które wytrzymują na polu nawet do pierwszych większych przymrozków.

Uprawa i zbiór

Brokuł Cezar powinien być wysiewany między 25 a 28 czerwca, natomiast pozyskaną w ten sposób rozsadę zaleca się przenieść do gruntu w terminie od 20 do 25 lipca. Wtedy też należy zwrócić uwagę na odpowiednie odległości między roślinami – z każdej strony powinny mieć po 50 cm wolnej przestrzeni.

Odmiana ta – ze względu na swój krótki okres wegetacji – najlepiej uda się jako poplon zbierany jesienią (a w wypadku róż bocznych – nawet na początku zimy). Zbiór róż głównych powinien mieć miejsce  w drugiej połowie września.

Zastosowanie i właściwości

Opisywany brokuł oczywiście świetnie nada się do spożycia bezpośredniego, jednak ze względu na zwartość róż szczególnie poleca się go do mrożenia. Należy też zaznaczyć, że Cezar cechuje się największą zawartością witaminy C wśród wszystkich uprawianych w Polsce odmian – okazuje się, że jedna róża może mieć jej aż 104 mg. Nie można też zapomnieć o tym, że brokuły są znane z wysokiej zawartości sulforafanu, czyli substancji blokującej namnażanie się komórek rakowych (!).

Dagmara Deska

POZNAJ CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z KAPUSTĄ! [QUIZ]

[1/10] Ile ważyła największa kapusta na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki