Bób Windsor Biały – popularna odmiana o dużych, pysznych nasionach

Windsor Biały to jedna z najpopularniejszych odmian uprawianych w Polsce – znana u nas już od dawna i wpisana do krajowego rejestru. Charakteryzuje się dużymi i smacznymi nasionami, przeznaczanymi głównie do bezpośredniego spożycia.

Opis

Bób Windsor Biały to odmiana dosyć późna, ponieważ wytwarzane przez nią nasiona nadają się do zbioru dopiero po ok. 90–100 dniach od rozpoczęcia uprawy. Pojedyncza roślina wykształca od 6 do 10 strąków o przeciętnej długości 12–15 cm, przy czym w każdym mieści się średnia liczba nasion: zazwyczaj 3, czasami też – 4 Warto zauważyć, że mają one dobrze nam znaną białozielonkawą barwę.

Prezentowana odmiana jest przy tym wysoka – jej pędy główne osiągają ponad 1 m długości – ale plon pozyskanych z niej świeżych nasion wynosi od 3,5 t/ha do 5 t/ha, co odejmuje jej nieco atrakcyjności. Znane i uprawiane obecnie odmiany bobu takiego plonu dają około dwa razy więcej.

Zbiór

Strąki Windsora Białego należy zrywać, gdy są jeszcze mocno zielone, a znajdujące się w nich nasiona – soczyste. Całego zbioru nie dokonuje się za jednym razem, lecz w dwóch, albo nawet trzech terminach (w zależności od przeznaczenia nasion). Warto również pamiętać, że rośliny już oberwane ze strąków świetnie nadają się na naturalny nawóz – trzeba je tylko odpowiednio ugnieść, a następnie wykonać orkę pola.

Zastosowanie i przechowywanie

Windsor Biały jest chętnie spożywany bezpośrednio. Równie dobrze nadaje się jednak zarówno do konserwowania, jak i zamrażania. Trzeba zaznaczyć, że jego świeże nasiona powinno się przechowywać co najwyżej 14 dni w pomieszczeniu, którego temperatura wynosi od 0 do 1°C, a wilgotność powietrza dochodzi do poziomu nawet 95%.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki