Sadzenie, rozsada i hartowanie pomidorów

Rozsada pomidorów Rozsada Pomidorów

Pomidor to niezwykle smaczne i zdrowe warzywo. Często znajdziemy go w ogrodach przydomowych i działkowych. Sadzenie pomidorów nie jest trudne. Jednak należy wykonać je umiejętnie, by rośliny dobrze rosły i owocowały. Jeśli chcemy cieszyć się smakiem pomidorów uprawianych we własnym ogrodzie, musimy zapewnić im odpowiednie warunki do przyjęcia się i dalszego wzrostu. Należy przygotować im miejsce w słonecznej i osłoniętej od wiatru części ogrodu.

Przygotowanie podłoża

Przed sadzeniem musimy starannie przygotować podłoże. Dobrze jest na rok wcześniej glebę przekopać z obornikiem. Na 2–3 tygodnie przed wysadzeniem pomidorów podłoże dokładnie spulchniamy. Przekopujemy je na głębokość ok. 50 cm i mieszamy z obornikiem i nawozem mineralnym (w dawce 2 dag/mkw.). Istotny jest również odczyn podłoża, optymalne pH to 5,5–6,5. Aby ziemia lepiej się nagrzała i nie przesychała, jak również by zapobiec wyrastaniu chwastów, możemy okryć ją czarną folią.

Dobra rozsada

Kolejnym ważnym czynnikiem wpływającym na prawidłowe przyjęcie się roślin i późniejszy ich wzrost jest dobre przygotowanie rozsady. Powinna być ona jędrna i krępa oraz mieć ładnie wybarwione, zielone liście. Odpowiednia rozsada uprawiana w doniczkach musi mieć 15–30 cm wysokości, 5–7 liści i dobrze rozbudowany, zdrowy system korzeniowy. Przygotowana w wielodoniczkach z reguły jest mniejsza, a w zbiorczym pojemniku tak zwana rwana, najgorzej się przyjmuje. O złych warunkach podczas wzrostu sadzonek świadczą ich wyciągnięcie, zbyt jasny lub ciemny kolor liści, jak również pojawiające się na nich plamy i przebarwienia. Dlatego podczas wyboru gotowych sadzonek powinniśmy zwrócić uwagę na ich wygląd.

Kiedy sadzimy pomidory?

Gotową rozsadę wysadzamy na miejsce stałe dopiero po 25 maja, gdy minie ryzyko wystąpienia wiosennych przymrozków. Dobrze, by temperatura w dzień mieściła się w przedziale 13–18°C, a w nocy 13–15°C. Termin sadzenia jest uzależniony od panujących warunków atmosferycznych. Do sadzenia najlepiej przystąpić w pochmurny dzień.

Hartowanie rozsady

Przed wysadzeniem rozsady należy przygotować rośliny do warunków panujących na zewnątrz. Musimy je zahartować. Zabieg ten rozpoczynamy na minimum 7 dni przed planowanym terminem sadzenia. Ograniczamy wówczas podlewanie, obniżamy temperaturę panującą w pomieszczeniu przez jego wietrzenie lub w ciągu dnia wystawiamy rośliny na zewnątrz, a na noc wnosimy je z powrotem. Na dzień przed wysadzeniem rozsadę obficie podlewamy. Tak przygotowana rozsada będzie gotowa do posadzenia na miejsce stałe, zabieg ten pozwoli ograniczyć szok wywołany zmianą warunków.

Sadzenie pomidorów

Samo sadzenie roślin nie jest trudne. Na wcześniej przygotowanych grządkach wykopujemy dołki, zachowując między nimi odległości nie mniejsze niż 35 cm, na 1 mkw. przypadają 3–4 rośliny. Paliki wbijamy ok. 10 cm od dołka, najlepiej od północnej strony. Rośliny sadzimy w podłożu głębiej, niż rosły w pojemniku, jednak tak, by nie zasypać pierwszych liści. Uważamy, by korzenie nie były podwinięte lub połamane. Umieszczone w dołkach rośliny przysypujemy ziemią, którą delikatnie dociskamy do bryły korzeniowej. Posadzone pomidory obficie podlewamy, a gdy ziemia wyschnie, lekko ją spulchniamy, niszcząc zaskorupienie. Szczególnie w pierwszym etapie wzrostu pomidorów ważne jest, by ziemia była stale i równomiernie wilgotna. Do podlewania młodych roślin dobrze jest używać nagrzanej w słońcu wody. Po ok. 2 tygodniach od posadzenia zaczynamy zasilać je kolejnymi dawkami nawozów mineralnych.

Justyna Przasnyska

INNA STRONA POMIDORA – ODKRYJ NIETYPOWE FAKTY NA JEGO TEMAT! [QUIZ]

[1/10] Ile ważył największy pomidor na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki