Bób Dragon – plenna i łatwa w uprawie odmiana o wielorakim zastosowaniu

Dragon to jedna z najbardziej plennych odmian bobu. Wytwarza dorodne i smaczne nasiona, które mają wiele zastosowań. Warto też zaznaczyć, że jego uprawa jest mało problematyczna.

Opis

Bób Dragon należy do roślin wczesnych o dosyć zwartym pokroju. Jest to odmiana samokończąca i całkiem okazała, ponieważ osiąga minimum 1 m wysokości (zazwyczaj do 1,2 m). Ciekawe okazują się również wytwarzane przez nią strąki – są długie na ok. 15 cm, a przy tym szerokie. Dzięki temu mogą pomieścić w sobie od trzech do pięciu dorodnych nasion. Jeśli chodzi o ich kształt, to są raczej płaskie i owalne. Mają kremowy kolor i jasny, ale ciemniejszy od barwy całego ziarna, znaczek.

Warto dodać, że strąki rosną albo w sposób półwzniesiony, albo opadający. Najważniejszy jest jednak fakt, że na jedną roślinę przypada ich naprawdę dużo – od co najmniej 10 do nawet 12.

Wymagania

Aby osiągnąć zadowalający plon, Dragona zaleca się uprawiać na glebie próchniczej o odczynie obojętnym lub ewentualnie delikatnie zasadowym. Podłoże na stanowisku przygotowanym pod siew nasion powinno być także zasobne w wodę, ponieważ na glebie łatwo wysychającej uprawa tej odmiany po prostu się nie uda. Nie można też zapominać, że bób najlepiej radzi sobie w warunkach klimatu umiarkowanego, choć siewki są w stanie przetrzymać przymrozki nawet do -4°C.

Zastosowanie

Strąki bobu Dragon dojrzewają równomiernie, a wydobycie z nich nasion nie nastręcza trudności, dzięki czemu odmiana ta jest popularna wśród konsumentów. Poza tym jej ziarna są naprawdę smaczne, co sprawia, że istnieje wiele możliwości ich zastosowania – można spożywać je bezpośrednio oraz konserwować, a także mrozić. Dragona powinni docenić również plantatorzy, ponieważ plon, wydawany przez przedstawicieli tej odmiany, waha się zazwyczaj w granicach od 8 do nawet 10 ton na hektar.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki