Kapusta włoska Aubervilliers – odmiana o smacznych i zwięzłych główkach
Zobacz także
Kapusta włoska Aubervilliers tworzy całkiem dorodne i mocno zwięzłe główki. Ich największym walorem jest fakt, że dobrze radzą sobie zarówno z niedostatkiem wody, jak i ze zbyt niską temperaturą.
Opis
Aubervilliers uznawana jest za odmianę dojrzewającą średnio wcześnie, gdyż od wysadzenia rozsady do gruntu do czasu, gdy pierwsze plony będą gotowe do zbioru, mija przeciętnie 70–75 dni. Główki tej kapusty mają regularny kulisty kształt, a ich masa nie zaskakuje – zazwyczaj dochodzi do ok. 1,8 kg. Jasnozielone liście pokryte są nieco ciemniejszymi i gęsto występującymi pęcherzykami. Wszystkie razem zbijają się w zwarte główki, które zaleca się przeznaczyć do bezpośredniego spożycia – idealnie nadadzą się na przykład do gołąbków. Odradza się z kolei ich przetwarzanie, niezalecane jest także dłuższe przechowywanie.
Uprawa
Termin rozpoczęcia uprawy opisywanej odmiany jest uzależniony od tego, gdzie chcemy produkować rozsadę – jeśli pod osłonami, to siew zaleca się przeprowadzić między lutym a marcem, natomiast jeżeli na rozsadniku, to nasiona wysiewamy w kwietniu. Do gruntu z kolei należy rośliny przesadzić na przełomie kwietnia i maja. Pamiętajmy również o zalecanej rozstawie – odstępy między rzędami i między poszczególnymi okazami powinny wynieść co najmniej 50 cm. Przy odpowiednich warunkach uprawy – z żyzną i wilgotną glebą oraz mocno nasłonecznionym stanowiskiem – do zbiorów będzie można przystąpić od lipca do września.
Właściwości
Odmiana Aubervilliers jest odporna na niekorzystne warunki klimatyczne, toteż niskie temperatury nie mają na nią wielkiego wpływu. Świetnie też radzi sobie z suszą. Warto również wiedzieć, że w kapuście włoskiej znajdziemy dużo suchej masy oraz znaczące dawki witaminy C, której zawiera o wiele więcej niż np. kapusta głowiasta biała.
Dagmara Deska