Brokuł Wiarus – plenna odmiana o różach osadzonych na długich łodygach

Wiarus to plenna, wczesna odmiana brokułu. Jej cechą charakterystyczną są ponadprzeciętnie długie łodygi, na których rozwijają się dosyć zwarte róże. Poza tym roślina wykazuje tendencję do zawiązywania licznych róż bocznych.

Opis

Wczesność brokułu Wiarus objawia się tym, że zbioru jego róż można dokonać już w 45 dni od momentu wysadzenia rozsady. Rośliny tej odmiany są zazwyczaj bardzo niskie i mają mało liści, tworzą też długie łodygi. Najważniejsze jest jednak to, że same róże charakteryzują się dużą zwartością, a średnica jednego okazu waha się w granicach od 15 do 20 cm. Wagowo prezentują się o tyle ciekawie, że należą raczej do niewielkich – przeciętna róża osiąga masę co najwyżej 300 g, podczas gdy inne odmiany mogą ważyć nawet ponad kilogram. Przybiera przy tym kolor szarozielony.

Uprawa

Brokuł ten uda się i w uprawie wiosennej, i w jesiennej. Zaleca się wysianie jego nasion w połowie kwietnia, natomiast wysadzenie rozsady powinno nastąpić w połowie maja. Wtedy też zbiór przypadnie na połowę lipca. Należy pamiętać, że każda przesadzana roślina musi mieć wokół siebie około 50 cm wolnego miejsca (zarówno w rzędzie, jak i między rzędami).

Pielęgnacja

Szczególnie ważne w uprawie brokułu Wiarus jest odpowiednie nawodnienie, o które trzeba zadbać zwłaszcza w okresie letnim, gdy długo nie pada. Inne zabiegi pielęgnacyjne ograniczają się do spulchniania międzyrzędzi i usuwania chwastów. Podczas odchwaszczania nie powinniśmy sięgać po żadne środki chemiczne – rośliny należy usuwać mechanicznie.

Zbiór i przechowywanie

Zbiór brokułów prezentowanej odmiany trwa zazwyczaj od 3 do 6 tygodni – wszystko jest uzależnione od warunków atmosferycznych i tego, czy zdecydowaliśmy się na uprawę wiosenną, czy jesienną. Trzeba jednak zdawać sobie sprawę z tego, że róże niezwykle szybko więdną, dlatego należy albo niezwłocznie je sprzedać (czy też zjeść), albo dostarczyć do zamrażalni.

Dagmara Deska

POZNAJ CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z KAPUSTĄ! [QUIZ]

[1/10] Ile ważyła największa kapusta na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki