Kapusta brukselska Long Island – plenna odmiana o małych wymaganiach

Odmiana Long Island to w miarę znana w naszym kraju kapusta brukselska, która dojrzewa wcześnie i jest przy tym wysoce plenna. Warto zainteresować się jej uprawą – tym bardziej, że ma małe wymagania klimatyczne i glebowe.

Opis

Łodyga tej brukselki wyrasta na umiarkowanie wysoką – zazwyczaj mierzy ok. 0,8 m, podczas gdy inne odmiany osiągają nawet 1,5 m wysokości. Najistotniejsze jest jednak to, że wytwarza ona bardzo dużo główek na silnie skróconych pędach bocznych, rosnących ściśle przy łodydze. Mają intensywny ciemnozielony kolor i charakteryzują się dobrą zwięzłością. Trzeba przy tym pamiętać, że w uprawie na podłożu o zbyt dużej zawartości próchnicy główki mogą uformować się nieco luźniej.

Co istotne, opisywana odmiana zaliczana jest do wczesnych i szczególnie polecana na zbiór jesienno-zimowy.

Uprawa

Nasiona brukselki Long Island powinny zostać wysiane w drugiej połowie kwietnia, najlepiej na rozsadniku. Wtedy też przenosin siewek do gruntu należy dokonać w okresie od połowy maja do początku czerwca. Przy zachowaniu odpowiednich terminów, zbiór główek przypadnie na drugą połowę września. Nie zapominajmy także o prawidłowej rozstawie – zaleca się zapewnić brukselce odstępy wynoszące 50 cm (zarówno między rzędami, jak i pomiędzy pojedynczymi roślinami).

Zastosowanie

Ponieważ odmianę tę uznaje się za dosyć smaczną, jej plony najczęściej przeznacza się do bezpośredniego spożycia. Poza tym wykorzystuje się ją w przemyśle przetwórczym, do mrożenia, gdyż podczas obróbki termicznej główki nie tracą swoich właściwości odżywczych. Warto też zauważyć, że Long Island daje obfite plony, dzięki czemu jej uprawa jest wysoce opłacalna. Aby jednak mieć pewność, że zbiory będą zadowalające, trzeba posadzić brukselkę na próchniczym i dość żyznym podłożu o dużej zawartości wapnia.

Dagmara Deska

POZNAJ CIEKAWOSTKI ZWIĄZANE Z KAPUSTĄ! [QUIZ]

[1/10] Ile ważyła największa kapusta na świecie?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki