Burak ćwikłowy Bona – bardzo plenna odmiana o wielorakim zastosowaniu

Bona to nowość wśród odmian buraka ćwikłowego. Jej niekwestionowanymi zaletami są duża plenność oraz szerokie spektrum zastosowań – można spożywać ją zarówno bezpośrednio, jak i po przetworzeniu (w formie soków, zup, przetworów itp.).

Opis

Odmianę tę zaliczamy do dosyć późnych, ponieważ dojrzałość zbiorczą osiąga dopiero po mniej więcej 120 dniach od siewu. Korzeń spichrzowy ma kształt raczej kulisty, jego skórka jest gładka, a miąższ – ciemnoczerwony. Cała roślina osiąga ok. 50 cm wysokości.

Wymagania

Aby nasiona prezentowanej odmiany w ogóle zaczęły kiełkować, potrzebna jest temperatura wynosząca co najmniej 8°C. Również młode siewki są dosyć wrażliwe na zimno, więc przymrozki mogą zaburzyć ich rozwój. Uznaje się, że najlepsze warunki do uprawy buraka ćwikłowego panują przy temperaturze od 15 do 18°C. Poza tym gdyby chłody utrzymywały się dłużej, z niektórych roślin mogłyby powstać pośpiechy, a korzenie z pędami nasiennymi nie nadają się na handel. Oprócz tego warto wiedzieć, że Bona niezbyt dobrze znosi świeży obornik, dlatego trzeba unikać uprawy buraka ćwikłowego na dopiero co nawiezionej glebie.

Siew i zbiór

Opisywana odmiana powinna być wysiewana wprost do gruntu. Poleca się uprawę rzędową, w której rozstawa będzie wynosić 25 cm w rzędzie i ok. 30 cm między rzędami. Odpowiedni na siew jest okres od połowy kwietnia do początku lipca, przy czym termin zbioru powinien wtedy przypaść na wrzesień lub listopad – w zależności od fazy wzrostu korzenia.

Właściwości i zastosowanie

Odmiana ta jest wyjątkowo słodka, co zawdzięcza dużej zawartości cukru. Dzięki temu burak Bona świetnie nadaje się do barszczu czerwonego, czy też na mrożoną kostkę. Za inną jego zaletę należy uznać dobrą odporność na choroby buraka.

Dagmara Deska

JAK DUŻO WIESZ O BURAKACH ĆWIKŁOWYCH? SPRAWDŹ SIĘ! [QUIZ]

[1/10] Jaką nazwę nosi mieszanka startego buraka z chrzanem?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki