Burak Renova – odmiana o słodkich korzeniach polecanych do przetwórstwa

Renova to jedna z najnowszych odmian buraka ćwikłowego. Zastosowanie znajduje szczególnie w przemyśle przetwórczym, ale nie tylko. Ceni się ją za korzenie o słodkim smaku, które nie wykazują skłonności do grubnięcia i twardnienia.

Opis

Burak ćwikłowy Renova należy do odmian dosyć późnych, ponieważ okres jego wegetacji wynosi ok. 130 dni. Korzenie spichrzowe, które wydaje, mają kształt cylindryczny i lekko wydłużony. Ich skórka jest gładka i dosyć delikatna, a przez to podatna na uszkodzenia. Podobnie jak miąższ przyjmuje intensywny czerwony kolor, co odmiana ta zawdzięcza dużej zawartości betaniny. Oprócz tego na przekroju korzenia nie widać pierścieni. Uwagę zwraca się także na ulistnienie Renovy, które cechuje się wytrzymałością na choroby i szkodniki.

Siew i zbiór

Opisywana odmiana powinna być wysiewana od połowy kwietnia do końca czerwca, a zbierana – od września do połowy listopada. Zalecana dla niej rozstawa wynosi ok. 30–50 × 5–7 cm. Warto pamiętać, że ze względu na płytkie osadzenie buraków w ziemi najlepiej zbierać je ręcznie. Po zbiorze należy obciąć im liście. Można także najpierw pozbawić rośliny ulistnienia za pomocą odpowiedniego ciągnika, a dopiero potem zebrać je z pola.

Przechowywanie

Warunki przechowalnicze, które jesteśmy w stanie zapewnić korzeniom, zależą niejednokrotnie od wielkości uprawy: w niewielkich gospodarstwach zazwyczaj trzyma się buraki w piwnicy lub ziemiance, natomiast w większych – w kopcach przysypanych ziemią i okrytych słomą. Należy pamiętać, że niezależnie od miejsca przechowywania, temperatura powinna wynosić od 1 do 2°C, a wilgotność powietrza musi utrzymywać się na poziomie ok. 95%.

Zastosowanie

Renova jest doceniana nie tylko w przetwórstwie, lecz także na rynku warzyw świeżych. Poza tym bardzo dobrze znosi warunki przechowalnicze, dlatego jej korzenie są dostępne w sprzedaży zimą i wczesną wiosną.

Dagmara Deska

JAK DUŻO WIESZ O BURAKACH ĆWIKŁOWYCH? SPRAWDŹ SIĘ! [QUIZ]

[1/10] Jaką nazwę nosi mieszanka startego buraka z chrzanem?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki