Burak ćwikłowy Astar - odmiana mieszańcowa o wielu walorach odżywczych

Burak Astar Burak Astar

Burak ćwikłowy Astar jest laureatem „Agro Polska”, a także został doceniony na Międzynarodowych Targach Poznańskich w 2004 roku otrzymując Złoty Medal Polagra Farm. Nic dziwnego – to odmiana o wielu walorach odżywczych, smakowych i uprawowych.

Charakterystyka

Astar to wczesna (okres wegetacji trwa 90-110 dni), mieszańcowa i bardzo plenna odmiana o płytko zagłębionych, kulistych korzeniach charakteryzujących się cienką warstewką korka zaraz przy nasadzie liści. Ich wiśniowo-amarantowy, niezwykle smaczny miąższ pokryty jest bardzo gładką skórką. We wnętrzu przekrojonego buraka ciężko dostrzec pierścienie. Korzenie są średniej wielkości, osiągają masę 120-150 g, a zawierają:

  • 125 mg betaniny w 100 gramach*
  • ok. 12,5% cukrów*
  • 16,5% suchej masy

*Zawartość cukrów i betaniny stoi na bardzo dobrym poziomie w stosunku do zawartości wulgoksantyny.

Korzenie nie wykazują tendencji do kumulacji szkodliwych azotanów. Kolejnym atutem odmiany Astar jest brak skłonności do wybijania w pędy kwiatostanowe.

Ze względu na płytkie zagłębianie się korzeni o małej głowie Astar doskonale nadaje się do mechanicznego zbioru. Charakteryzuje się dobrą plonotwórczością, tworzy plon o b. dobrej strukturze z 95 % udziałem plonu handlowego. Ponad 70 % plonu stanowią korzenie o średnicy 4-8 cm.

Zastosowanie

Burak ćwikłowy Astar polecany jest do zaopatrzenia świeżego rynku, jak również do przetwórstwa – szczególnie do produkcji koncentratów, soków i wydobywania barwnika. To także dobra odmiana na zbiór pęczkowy. Ponadto dobrze się przechowuje przy utrzymaniu odpowiednich warunków przechowalniczych.

Krótko o uprawie

Siew prowadzimy od końca kwietnia do początku lipca wykorzystując do obsiania 1 hektara 8-10 kg nasion siewnikiem rzędowym lub 6-7 kg nasion siewnikiem precyzyjnym. Zbioru buraka Astar spodziewać się możemy od czerwca do października, w zależności od terminu siewu.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

JAK DUŻO WIESZ O BURAKACH ĆWIKŁOWYCH? SPRAWDŹ SIĘ! [QUIZ]

[1/10] Jaką nazwę nosi mieszanka startego buraka z chrzanem?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki