Burak Okrągły Regulski – odmiana o regularnie kulistych zgrubieniach

Okrągły Regulski to odmiana buraka ćwikłowego o intensywnym, równomiernym zabarwieniu oraz kulistym i regularnym kształcie. Cechy te sprawiają, że jego korzenie są niezwykle atrakcyjne dla konsumentów, którzy doceniają także ich walory smakowe.

Opis

Odmiana ta należy do wczesnych, co jest równoznaczne z faktem, że zbiór pozyskanych z niej buraków przypada na 105 lub 110 dni po siewie. Same korzenie mają gładką – prawie błyszczącą – skórkę oraz miąższ zabarwiony na wręcz amarantowy kolor. Pierścienie rysują się w nim z kolei bardzo delikatnie. Należy też zaznaczyć, że kuliste zgrubienie kończy się cienkim i długim korzeniem palowym, z jego szczytu natomiast wyrastają raczej mało bujne liście. Średnia waga jednego zgrubienia wynosi ok. 300 g. Co ważne, korzenie praktycznie nigdy nie wybijają przedwcześnie w pędy kwiatostanowe.

Stanowisko

Aby cieszyć się bezproblemową uprawą, najlepiej siać buraki w drugim bądź trzecim rok po rozłożeniu obornika. Należy koniecznie unikać uprawy po innych warzywach korzeniowych lub na przykład po szpinaku, ponieważ w przeciwnym razie zaistnieje ryzyko porażenia roślin przez wspólne dla tych gatunków choroby lub ataku przez te same insekty.

Właściwości i zastosowanie

Burak ćwikłowy Okrągły Regulski należy do odmian ogólnoużytkowych, a zatem świetnie sprawdzi się i w bezpośrednim spożyciu, i we wszelkich formach przetwórczych. Poza tym dobrze znosi dłuższe przechowywanie. Jest też doceniany przez plantatorów, ponieważ wydaje ok. 60–70 ton plonu na hektar, przy czym aż 95% plonu ogólnego ma wartość handlową.

Nie wolno też zapominać o właściwościach odżywczych Okrągłego Regulskiego, który może zawierać ok. 9% cukrów i aż 100 mg betaniny (czerwonego barwnika o wartości zdrowotnej) na 100 g soku. Odmiana ta ma także stosunkowo dużo, bo aż 17%, suchej masy.

Dagmara Deska

JAK DUŻO WIESZ O BURAKACH ĆWIKŁOWYCH? SPRAWDŹ SIĘ! [QUIZ]

[1/10] Jaką nazwę nosi mieszanka startego buraka z chrzanem?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki