Burak ćwikłowy Patryk - wysoko plonująca odmiana o doskonałym smaku

Burak ćwikłowy Patryk powinien zainteresować każdego amatora oraz producenta – cechuje się doskonałym smakiem, dużą zawartością betaniny, wysokim plonem i szeregiem zastosowań.

Charakterystyka

Średnio późna (okres wegetacji trwa ok. 120-130 dni) odmiana buraka ćwikłowego Patryk charakteryzuje się wysoką plennością i bardzo wysoką, bo ponad 80%, jednonasiennością kłębków.

Tworzy średniej wielkości (120-140 g), kuliste lub lekko spłaszczone korzenie o purpurowo-czerwonym, bardzo delikatnym i smacznym miąższu, w którym ledwo dostrzec można pierścienie.

Buraki odmiany Patryk zawierają:

  • 150-160 mg betaniny w 100 gramach*
  • ok. 10% cukrów*
  • ok. 17% suchej masy

*Zawartość cukrów i betaniny stoi na niezwykle wysokim poziomie w stosunku do zawartości wulgoksantyny (2,4).

Odmiana Patryk nie posiada skłonności do przerastania korzeni, ponadto może być średnio trwale przechowywana przy utrzymaniu odpowiednich warunków przechowalniczych.

Krótko o uprawie

Nasiona wysiewamy na początku maja, najpóźniej do 20, w ilości 6-8 kg/ha przy rzędowym siewie lub 4,5-5,5 kg/ha przy siewie precyzyjnym. Zbioru spodziewać się możemy już po 4 miesiącach od siewu, a że jest to plenna odmiana, uzyskamy nawet 50-60 ton z 1 ha.

Zastosowanie

Korzenie tej odmiany buraka charakteryzują się doskonałym smakiem, przez co stanowią doskonały surowiec dla przetwórstwa – na barszcze, soki, ćwikłę z chrzanem, czy mrożoną kostkę. Oczywiście może również zaopatrywać świeży rynek.

Odporność

Odmiana Patryk charakteryzuje się tolerancją na jedne z groźniejszych chorób buraka – chwościka buraka i mączniaka prawdziwego. Dzięki tym cechom ograniczymy wykorzystanie chemicznych środków grzybobójczych.

Autor: Joanna Żołnierkiewicz, inż. ogrodnictwa

JAK DUŻO WIESZ O BURAKACH ĆWIKŁOWYCH? SPRAWDŹ SIĘ! [QUIZ]

[1/10] Jaką nazwę nosi mieszanka startego buraka z chrzanem?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki