Burak Czerwona Kula - najbardziej popularna odmiana buraka ćwikłowego

Burak Czerwona Kula od wielu lat jest najbardziej popularną odmianą buraka ćwikłowego. Jego smaczny miąższ i regularny kształt korzeni sprawia, że często pojawia się w sklepach i na straganach.

Opis

To jedna z najbardziej plennych odmian buraka ćwikłowego. Z jednego hektara można uzyskać nawet 50-60 ton dobrej jakości korzeni. Nazwa „Czerwona Kula” w zasadzie mówi sama za siebie – jego korzenie mają kulisty, bardzo regularny kształt.

I jego przekrój, i skórka są bardzo dobrze wybarwione na czerwono, bez typowego dla buraków, bordowego odcienia. Miąższ ma słabo zaznaczone pierścienie. Ich powierzchnia jest gładka, bez wcięć i przebarwień. Jest to odmiana dość późna – okres od posiania do zbiorów trwa od 100 nawet do 110 dni.

Zastosowanie

Ze względu na długi okres wegetacyjny, odmiana buraka Czerwona Kula przeznaczona jest na bezpośredni użytek letni i jesienny. Korzenie ze zbioru jesiennego można jednak z powodzeniem przechowywać aż do wiosny – odpowiednio zabezpieczone mogą przetrwać naprawdę długo, nie tracąc koloru, smaku ani twardości.  

Jest to jedna z najbardziej popularnych odmian buraków ćwikłowych, wykorzystywana szczególnie do uprawy amatorskiej. Dobrze jednak sprawdza się także w uprawie handlowej, głównie ze względu na bardzo wysoką jakość plonu.

JAK DUŻO WIESZ O BURAKACH ĆWIKŁOWYCH? SPRAWDŹ SIĘ! [QUIZ]

[1/10] Jaką nazwę nosi mieszanka startego buraka z chrzanem?

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki