Brukiew Saba - jedna z najnowszych odmian o niewielkich wymaganiach

Saba to jedna z najnowszych odmian brukwi. Nie jest szczególnie popularna, a szkoda, gdyż jest prawdziwą skarbnicą witamin i soli mineralnych.

Dodatkowym atutem jest minimalny wysiłek, jaki trzeba włożyć w jej uprawę – ma bardzo małe wymagania i jest niezwykle wytrzymała, powinna więc na stałe zagościć w ogródkach warzywnych.

Opis

Ta dwuletnia roślina w pierwszym roku wegetacji wytwarza jadalny korzeń, w roku kolejnym zaczyna wydawać silnie rosnące pędy kwiatostanowe.

W uprawie amatorskiej i towarowej zbierana jest w pierwszym okresie wegetacyjnym. Brukiew Saba ma dość długi okres wegetacyjny – zbiór roślin wysianych w kwietniu przypada na przełom września i października.

Charakteryzuje się dużym zgrubieniem korzeniowym o biało-żółtym miąższu, który ma delikatny smak. Jest to odmiana, która wyróżnia się niezwykłą odpornością na niskie temperatury i na suszę. Duże, zielone liście i przetrzymane w glebie korzenie mogą być przeznaczone na paszę dla zwierząt gospodarskich.

Zastosowanie

Brukiew Saba powinna na stałe wejść do jadłospisu miłośników zdrowego odżywiania. Jest niskokaloryczna i wyróżnia się bardzo dużą wartością odżywczą. Jest bogata przede wszystkim w witaminy C, B1 i B2. Zawiera także dużo soli mineralnych, zwłaszcza wapnia, fosforu i żelaza.

Odmiana Saba charakteryzuje się bardzo smacznym miąższem, często więc jest uprawiana w ogródkach przydomowych z przeznaczeniem do spożycia bezpośredniego. Jej dodatkowym atutem jest także niezwykła trwałość w przechowaniu – odpowiednio zabezpieczona może przetrwać nawet kilka miesięcy od zbiorów. Dobrze sprawdza się zarówno wysiewania bezpośrednio do gruntu w kwietniu, jak i później, sadzona z rozsady jako poplon.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki