Bakłażan White Egg – oryginalna odmiana o owocach w kształcie jajka

Oberżyna White Egg to oryginalna odmiana o owocach kształtem i barwą przypominających jajka – stąd też pochodzi jej nazwa. Pod względem wielkości bakłażany te zdecydowanie jednak nie są do jajek podobne, uważa się je wręcz za jedne z najdorodniejszych spośród wszystkich znanych odmian.

Historia

Bakłażany zostały sprowadzone do Europy z Dalekiego Wschodu – a dokładniej z rejonów Indii i Chin. Do Polski trafiły dopiero w XVI wieku, jednak początkowo nie były u nas traktowane jak rośliny jadalne, uprawiano je bowiem jako gatunek typowo ozdobny. Sytuacja zmieniła się dopiero w XIX wieku, kiedy oberżyna zyskała dużą popularność we Włoszech. Dzisiaj Włochy właśnie, obok Francji i Bułgarii, są uznawane za największego producenta tego warzywa. Warto też wspomnieć, że wiele z najwyżej ocenianych obecnie odmian wyhodowano w Holandii.

Opis

Owoce odmiany White Egg mają typowy dla bakłażanów maczugowaty kształt. Są przy tym wyjątkowo duże, ponieważ ich długość wynosi od 16 do 25 cm, a szerokość – od 7 do 8 cm. Najbardziej interesująca jest jednak ich biała i mocno lśniąca skórka, która pozostaje taka również wtedy, gdy oberżyna osiąga pełnię dojrzałości konsumpcyjnej. Warto także wspomnieć o jej białym, delikatnym miąższu, bardzo dobrym w smaku, który świetnie komponuje się z popularnymi w naszej kuchni ziołami czy aromatem cebuli i czosnku.

Wymagania

Aby uprawa odmiany White Egg przyniosła pełen sukces, pozyskaną z nasion rozsadę należy przenieść do nagrzanego, wilgotnego podłoża o wysokiej zawartości próchnicy. Znakomicie sprawdzi się tutaj gleba gliniasto-piaszczysta o odczynie lekko kwaśnym, zbliżonym do obojętnego (optymalne pH wynosi 6,5). Najobfitsze plony zbiera się przy długim i ciepłym okresie wegetacji. Dobrze też uprawiać bakłażany w pierwszym roku po oborniku, ponieważ mają bardzo wysokie wymagania pokarmowe. W ramach profilaktyki zdrowotnej należy unikać stanowisk, na których wcześniej rosły ziemniaki, pomidory lub papryka.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki