Nasiona rzeżuchy - uprawa ogrodowa czy doniczkowa? Wyjaśniamy zasady!

Uprawa rzeżuchy na ligninie Nasiona rzeżuchy na ligninie

Rzeżucha, nazywana też pieprzycą siewną, rzeżuchą siewną czy rzeżuchą ogrodową, uprawiana jest dla młodych liści zjadanych na surowo o intensywnym, pikantnym smaku. Spożywana jest w postaci kiełków przez cały rok, ale szczególnie popularna jest w okresie zimowo-wiosennym. Jest bardzo łatwa w uprawie, a jednocześnie ma bardzo wysoką wartość odżywczą. Regularne jej spożywanie pozytywnie wpływa na stan skóry, włosów i paznokci.

Pieprzyca nie jest wymagającą rośliną, udaje się zarówno w uprawie w gruncie, jak i w uprawie doniczkowej w domu. Najczęściej wysiewamy ją jako ozdobę na Wielkanoc, jednak ze względu na łatwą uprawę, krótki okres wegetacji i dużą wartość odżywczą zasługuje ona na szersze rozpowszechnienie. Przedstawiamy zbiór najważniejszych informacji, które trzeba wiedzieć o nasionach rzeżuchy ogrodowej, przygotowując się do jej uprawy. 

Wygląd nasion

Owocem pieprzycy są drobne strąki. Łuszczynki są szerokie i wyraźnie zaznaczone brzegi w postaci skrzydełek. Każda łuszczynka zawiera w sobie dwa jajowate nasiona koloru czerwonobrunatnego. Są one drobne i ostro zakończone, mają 2,2-3,2 mm długości, 1-1,5 mm szerokości oraz 06,-1,4 grubości. Strąki samoczynnie rozsiewa nasiona rzeżuchy na nieduże odległości.

Masa 1000 nasion

Masa 1000 nasion rzeżuchy wynosi ok. 2,5 g. W 1 g materiału siewnego znajduje się ok. 400 nasion.

Zdolność kiełkowania

Rzeżucha kiełkuje i rozwija się już w temperaturze kilku stopni powyżej zera, jednak optymalna temperatura dla jej kiełkowania wynosi 20-22o C, ponieważ okrywy nasienne łatwiej wtedy opadają. Rzeżucha dobrze rośnie już w temperaturze 10o C, jednak w wyższych temperaturach wynoszących 12-18o C, jej wzrost jest intensywniejszy, a plon większy i wcześniejszy.

Pierwsze wschody pojawiają się niezwykle szybko. Z reguły rzeżucha kiełkuje w ciągu 24 godzin. Mamy więc pewność, że nasiona skiełkują w czasie krótszym niż dwa dni. To roślina o bardzo krótkim okresie wegetacji, który trwa 14-28 dni przy uprawie w gruncie i 10-20 dni przy uprawie pod osłonami. Liście można zbierać już dwa tygodnie po wysianiu nasion.

Kiedy i jak siać nasiona?

Rzeżucha ogrodowa rozmnaża się wyłącznie przez nasiona z siewu bezpośredniego. To roślina, która nie ma dużych wymagań i może być uprawiana zarówno w ogrodzie, jak i w doniczkach czy kiełkownicach na parapecie okna. Jej nasiona kiełkują nawet na wilgotnej bibule czy gazie. Siew rzeżuchy w ogrodzie możliwy jest od marca do października, natomiast siew doniczkowy możliwy jest przez cały rok. Wiosną i jesienią wysiewa się ją na nasłonecznionym stanowisku, natomiast latem w zacienionym miejscu.

Gatunki jednoroczne, takie jak rzeżucha ogrodowa, poleca się wysiewać kilka razy w ciągu sezonu, by zawsze mieć je świeże w ogrodzie. Pierwszy wysiew zaleca się na początku marca, kolejne co 15 dni, by przedłużyć zbiory. Nasiona wysiewa się rzutowo na starannie przygotowane podłoże w rzędy co 10-15 cm, stosując uprawę pasowo-rzędową, i przykrywa cienką warstwą ziemi.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki