Bakłażan Black Beauty – odmiana o smacznych owocach w kształcie gruszki

Oberżyna Black Beauty to w istocie czarna piękność, ponieważ wytwarzane przez nią owoce mają imponującą, gładką skórkę w kolorze ciemnego i intensywnego fioletu. Ich smak jest nie do przecenienia, warto więc zastanowić się nad uprawą tej odmiany.

Opis

Ta jednoroczna roślina rodzi jagody o mięsistej konsystencji. Mają one bardzo ciekawy kształt, ponieważ przypominają formą gruszki. Ich skórka jest gładka i błyszcząca, a swoim ciemnym kolorem mocno kontrastuje z barwą miąższu – określa się go bowiem jako białooliwkowy. Co do smaku prezentowanej odmiany, to jest on dosyć specyficzny, ale nie można mu odmówić wysokich walorów konsumpcyjnych.

Wymagania

Black Beauty wymaga do prawidłowego rozwoju niezwykle wysokich temperatur – za optymalny przyjmuje się zakres od 18 do nawet 30°C. Nic więc dziwnego, że uprawia się ją przede wszystkim pod osłonami. Poza tym oberżyna potrzebuje podłoża zasobnego w próchnicę oraz dosyć przewiewnego.

Uprawa

Uprawa bakłażana przypomina uprawę papryki, jednak rozsadę tego gatunku produkuje się nieco dłużej. Nasiona należy zatem wysiać w połowie marca, a rozsadę wysadzić na stanowisko docelowe na przełomie maja i czerwca. Zalecana rozstawa to 80–100 × 50–60 cm. Przy zachowaniu optymalnych terminów uprawy Black Beauty powinna wytworzyć pierwsze owoce w niecałe trzy miesiące od posadzenia na stałe miejsce. Warto wiedzieć, że jedna roślina może zrodzić co najwyżej pięć jagód.

Zastosowanie

Ponieważ w Polsce uprawa oberżyny nadal jest raczej amatorska, Black Beauty nie ma zbyt dużego znaczenia w przemyśle. Za to świetnie sprawdza się na kuchennym stole, ponieważ można ją wykorzystać do naprawdę wielu dań. Jej owoce nadają się do faszerowania, zapiekania na grillu, robienia sałatek i surówek oraz do przyrządzania popularnego leczo.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki