Seler Prager Reuzen – odmiana polecana do długiego przechowywania

Seler Prager Reuzen to stosunkowo nowa odmiana na polskim rynku. Cechuje się przede wszystkim dorodnymi zgrubieniami korzeniowymi, które doskonale znoszą warunki przechowalnicze.

Opis

Odmianę tę uznaje się za stosunkowo wczesną, ponieważ od czasu wysadzenia rozsady do momentu zbioru korzeni mija ok. 120 dni. Wytwarzane przez nią zgrubienia są prawdziwie duże, gdyż pojedynczy okaz może ważyć prawie kilogram. Mają kulisty kształt, ich skórka przybiera jasny kolor, a miąższ ubarwia się na kremowy odcień bieli, przy czym nie wykazuje skłonności do przebarwień ani tworzenia pustych przestrzeni. Charakterystyczne dla selera Prager Reuzen jest również to, że jego zgrubienia zakończone są nielicznymi korzonkami, które łatwo dają się usunąć przy obróbce.

Właściwości

Roślinę tę cechuje wysoka plenność oraz niezawodność w wykształcaniu zgrubień o dobrej strukturze. Zaleca się, aby prezentowaną odmianę  uprawiać w sposób przyspieszony pod osłonami lub w gruncie, dzięki czemu selery pojawią się już bardzo wczesną wiosną wśród innych nowalijek. Poza tym nie zapominajmy, że Prager Reuzen świetnie znosi przechowywanie, co jest jego dodatkowym atutem. Dzięki temu zwiększają się możliwości zastosowania jego zgrubień – można je przeznaczyć nie tylko do spożycia bezpośredniego, lecz także do przetworzenia (np. na susz stosowany w przyprawach czy daniach w proszku).

Wartość odżywcza

Seler korzeniowy jest bogaty w wapń, sód, potas, fosfor, magnez, a nawet w mangan, miedź i cynk. Witamin zawiera nieco mniej, choć znajdziemy w nim niewielkie ilości witaminy C, E, K czy witamin z grupy B. Oprócz tego jego zgrubienia nasycone są lotnymi olejkami, które nie tylko nadają im piękny aromat i specyficzny smak, lecz także pobudzają apetyt i przyspieszają trawienie. Regularne spożywanie tego warzywa może korzystnie wpłynąć na pracę nerek, a także zapobiec miażdżycy.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki