Seler Talar – odmiana szczególnie polecana do przechowywania i przetwórstwa

Seler Talar to odmiana, którą szczególnie poleca się do przechowywania i przetwórstwa. Jej cechą charakterystyczną jest brak tendencji do ciemnienia miąższu, który nawet po ugotowaniu i przetworzeniu pozostaje biały.

Opis

Talar to wczesna odmiana selera. Jest bardzo plenna, tworzy duże, dobrej jakości zgrubienia. Miąższ ma biały kolor, bez typowych dla selerów ciemniejszych czy rdzawych przebarwień antocjanowych.

Zgrubienia mają kulisty kształt, są dość duże, bardzo regularne. Plon jest bardzo wyrównany – mniej więcej wszystkie zgrubienia są takiej samej wielkości i wagi. Seler Talar to odmiana bardzo plenna, odporna na niskie temperatury.

Proponowany termin wysiewu to okres od połowy lutego do połowy marca, zbiór następuje po kilku miesiącach, przypada na przełom października i listopada.

Zastosowanie

Polecany szczególnie do bezpośredniego spożycia seler Talar w równym stopniu nadaje się także do przetwórstwa. Szczególnie dobrze smakuje zamarynowany w słoikach na zimę. Jest często używany w kuchni, głównie ze względu na swój biały, smaczny miąższ, który nie ciemnieje po ugotowaniu lub potraktowaniu wysoką temperaturą.

Jest to także odmiana odpowiednia do przechowywania przez zimę – po odpowiednim zabezpieczeniu możemy aż do wiosny cieszyć się smakiem świeżego selera.

Nie nadaje się do wysiewu wprost do gruntu – powinien być sadzony na stałe miejsce dopiero po wypuszczeniu kilku liści właściwych w rozsadzie tworzonej w pojemnikach, gdyż w pierwszym etapie wzrostu potrzebuje wyższej temperatury.

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki