Szczaw Lyoński – niezwykle plenna i odporna na mróz odmiana amatorska
Zobacz także
Liście szczawiu zwyczajnego najczęściej pozyskiwane są z dziko rosnących liści na łąkach i poboczach. Na rynku dostępne są jednak dwie odmiany szczawiu zwyczajnego przeznaczone do uprawy.
Nie jest to popularna roślina uprawna, a szkoda – jego liście mają bardzo dużo wartości odżywczych, a nakład pracy przy uprawie niewielki.
Opis
Szczaw Lyoński to odmiana, która wyróżnia się bardzo dużą wytrzymałością na mrozy. Jest niezwykle plenna, ma dużą siłę wzrostu. Jej liście są ciemnozielone, smaczne.
Jest to jednak odmiana, która wykazuje dużą tendencję do bardzo wczesnego wybijania w pędy kwiatostanowe, a po zakwitnięciu jej liście tracą smak i nie nadają się do spożycia.
Zastosowanie
Szczaw zwyczajny jest cenną rośliną używaną w kuchni. Jego liście nadają się do przyrządzania bardzo wielu potraw. Jest to bogate źródło witamin z grupy B i witaminy D, wyróżnia się także bardzo dużą zawartością żelaza i karotenu.
Ogonki liściowe szczawiu Lyońskiego mają bardzo dużo szczawianów, dlatego starsze nie nadają się do spożycia. Liście z powodzeniem można wykorzystać do produkcji przetworów.
Odmiana Lyońska szczawiu jest przeznaczona do uprawy amatorskiej. Nie ma dużych wymagań cieplnych, jest bardzo wytrzymała na wahania i nagłe spadki temperatury.
Zobacz także
-
-
2948 , 2 , 0 , 0 Nasiona tykwy - charakterystyka dobrego materiału siewnego
-
-
6576 , 0 , 0 , 0 Nasiona szpinaku - zbiór najważniejszych informacji