Bakłażan Early Long Purple 3 - smaczna odmiana o smukłych owocach

Bakłażan Early Long Purple 3 ma bardzo ciekawy, smukły kształt, różniący się od maczugowatej formy, z którą najczęściej kojarzymy to warzywo. Co więcej, jego owoce przewyższają długością owoce większości znanych odmian.

Opis

Kształt bakłażana Early Long Purple 3 określa się jako cylindryczny i mocno wydłużony. Jeden owoc osiąga średnio ok. 20–25 cm długości oraz ok. 5–7 cm szerokości. Jasny miąższ o specyficznym smaku jest otoczony  intensywnie fioletową skórką, która pięknie się błyszczy. Co ciekawe, owoców nie trzeba  obierać przed spożyciem – wystarczy je dobrze umyć.

Wymagania

Prezentowana odmiana ma dosyć wysokie wymagania – zarówno klimatyczne, jak i glebowe. Z tej przyczyny do niedawna nie cieszyła się dużą popularnością. Potrzebuje przede wszystkim wysokiej temperatury powietrza i gleby, dlatego stanowisko wybrane pod jej uprawę powinno być ciepłe i zaciszne. Jako podłoże pod rozsadę bakłażana Early Long Purple 3 najlepiej sprawdzi się żyzna, próchniczna gleba gliniasto-piaszczysta, dobrze utrzymująca wilgoć, ale nie podmakająca. Jej odczyn powinien przy tym wynosić ok. 6,5 pH. Pamiętajmy także, że opisywaną odmianę najkorzystniej jest sadzić w pierwszym roku po oborniku. Należy unikać przedplonu w postaci innych roślin z rodziny psiankowatych (czyli papryki, pomidorów czy ziemniaków).

Zastosowanie

Owoce oberżyny Early Long Purple 3 wykorzystuje się do sałatek i zapiekanek przyrządzanych czy to na patelni, czy na grillu; poza tym można je faszerować oraz panierować. Ich smak świetnie współgra z cebulą, czosnkiem czy pomidorami. Aby w pełni wyzyskać walory smakowe bakłażana, warto pokroić go w plastry, posolić i odstawić na około pół godziny. Po tym czasie należy plasterki opłukać i przetrzeć papierem. Zabieg ten sprawi, że pozbędziemy się z owoców gorzkiego posmaku.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki