Uprawa bakłażana - smacznego warzywa ozdobnego o właściwościach leczniczych

Bakłażan Uprawa bakłażanu

Psianka podłużna (Solea malongena L.), zwana również oberżyną i bakłażanem, znana była w Polsce już w XV wieku, lecz jako roślina ozdobna i lecznicza, dopiero później zaczęto doceniać jej walory smakowe. A warto ją jadać, gdyż obniża poziom cholesterolu we krwi oraz ogólnie dobrze wpływa na nasz organizm.

Wymagania uprawowe

Bakłażan to typowo ciepłolubna roślina – nasiona kiełkują w temperaturze 22-24°C, a siewki wymagają minimum 21°C w dzień i 18°C nocą. Optymalną temperaturą dla prawidłowego dalszego rozwoju jest 22-28°C w dzień, a 18-20°C w nocy – niższe temperatury mocno przyhamowują wzrost roślin.

Preferuje gleby próchniczne, żyzne, zasobne w składniki pokarmowe o pH 6,5-7,5 oraz słoneczne i osłonięte od wiatru stanowisko.

Uprawa

Ze względu na ciepłolubność bakłażanów zalecana jest ich uprawa w szklarni, lecz jeśli zapowiadane jest upalne lato, spokojnie mogą rosnąć na grządce w ogródku.

Nasiona wysiewamy w marcu do ciepłego inspektu, do wilgotnej gleby. Wschodów spodziewać się możemy po 10-15 dniach od siewu, a w celu przyspieszenia kiełkowania materiał siewny możemy przez noc moczyć w wodzie.

Gdy siewki osiągną kilka centymetrów wysokości i wytworzą liść właściwy, pikujemy je do pojemników o średnicy ok. 9cm wypełnionych substratem torfowym (dalej trzymamy w inspekcie). Po miesiącu wyrośnięte siewki z 5-6 liśćmi dołujemy w inspekcie, a w połowie maja możemy już wysadzić na miejsce stałe.

Pamiętajmy, aby w ciepłe dni w najcieplejszych godzinach wietrzyć inspekt aby zahartować rośliny. Gotowa rozsada do sadzenia powinna mieć wyrośniętych 6-8 liści, posiadać zwarty pokrój i grubości ołówka 15-20-centymetrową łodygę. Pamiętajmy, by zwrócić szczególną uwagę na szkodniki, które mogły zasiedlić nasze rośliny, głównie na mszyce, przędziorki i mączliki szklarniowe.

W maju lub na początku czerwca możemy wysadzić do gruntu rozsadę na taką samą głębokość, w jakiej rosły w inspekcie, przyjmując rozstawę 60-70 x 35-50 cm – po umieszczeniu roślin obficie je podlewamy u podstawy. W celu przyspieszenia wzrostu i kwitnienia warto bakłażany okryć folią tworząc mały tunel foliowy ściągając ją podczas upałów. Zalecane jest również ściółkowanie podłoża.

Produkcja bakłażanów w uprawie pod osłonami w początkowych fazach wzrostu przebiega tak jak w przypadku uprawy w gruncie – wysiew (od stycznia do marca) i pikowanie również prowadzimy w ciepłym inspekcie. Rozsadę na miejsce stałe sadzimy od marca do maja w rozstawie 70-80 x 40-60 cm w wysokim pomieszczeniu (2-3 rośliny/m2) lub 50-60 x 30-40 cm pod niskimi osłonami (4-6 roślin/m2) tak, by rośliny się wzajemnie nie zacieniały.

Bakłażan możemy uprawiać również na balotach słomy, w podłożu z włókna kokosowego lub w matach z wełny mineralnej.

czytaj dalej...

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki