Bakłażan Ronde de Valence – oryginalna odmiana o kulistych owocach

Oberżyna Ronde de Valence wywodzi się z rejonów francuskiej Walencji. Ta oryginalna odmiana rodzi wyjątkowe, niemal idealnie kuliste owoce. Uroku dodaje im również ciemny, intensywnie fioletowy kolor.  

Opis

Ronde de Valence jest rośliną roczną, przeznaczoną do uprawy pod osłonami. Wytwarza regularnie kuliste owoce o średnicy od 10 do 12 cm. Ze względu na wielkość bardzo często porównuje się je z grejpfrutami. Ich skórka jest ciemnofioletowa i silnie się błyszczy. Miąższ z kolei przybiera jasny kolor i ma specyficzny smak z charakterystyczną goryczką. Można jednak łatwo się jej pozbyć – po posoleniu pokrojone na plastry owoce puszczają gorzki sok, co znacznie poprawia ich walory konsumpcyjne.

Zbiór i Przechowywanie

Owoce bakłażana Ronde de Valence należy zrywać dopiero wtedy, gdy uzyskają swój charakterystyczny, głęboki kolor, a ich skórka nabierze połysku. Zazwyczaj oberżyna osiąga dojrzałość zbiorczą po około miesiącu od pojawienia się kwiatów. Zbioru plonów prezentowanej odmiany nie dokonuje się jednak jednorazowo, lecz rozkłada się go na etapy i przeprowadza w miarę dojrzewania kolejnych owoców (mniej więcej co tydzień). Nie należy zarazem przetrzymywać ich zbyt długo na roślinach, ponieważ wtedy zostanie zahamowany rozwój nowych owoców lub wręcz przeciwnie – okazy nie w pełni wyrośnięte zaczną przedwcześnie dojrzewać. Takie przejrzałe oberżyny są gorzkie i nie nadają się do konsumpcji – także dlatego, że ich miąższ i nasiona stają się bardzo twarde. Pamiętajmy, żeby podczas zbioru owoce  obcinać razem z szypułką długości ok. 2 cm.

Bakłażany odmiany Ronde de Valence nadają się do krótkiego przechowywania. W odpowiednich warunkach można je przetrzymać przez kilka dni. Aby owoce zachowały wysokie walory użytkowe, bezpośrednio po zbiorze należy zapakować je do woreczków foliowych i odłożyć w ciemne i chłodne miejsce, w którym panuje temperatura od 4 do 6°C.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki