Miechunka pomidorowa Amarylla – odmiana o słodko-kwaśnych owocach

Amarylla to pierwsza polska miechunka pomidorowa. Co więcej, odmian tego gatunku jest na świecie na tyle mało, że Amaryllę można uznać za wyjątkową. Jej owoce, jak sama nazwa wskazuje, kształtem przypominają pomidory.

Historia

Miechunka pomidorowa największą sławę zyskała w Ameryce Południowej, a szczególnie w Meksyku i Peru, ponieważ to właśnie tam rośnie najliczniej. Nic dziwnego, skoro uprawiali ją już Aztekowie i Majowie w IX w. n.e. Dzisiaj jest na tamtych terenach bardziej popularna niż pomidor. Jej sukces nie powtórzył się w Europie, gdzie ze względu na barwę skórki i węższe zastosowanie uznawana jest za mało atrakcyjną. Fakt wyhodowania krajowej odmiany Amarylla zdaje się jednak świadczyć o zmianie tej tendencji.

Opis

Opisywana odmiana dorasta do ok. 0,6 m wysokości, przy czym bardzo mocno się rozgałęzia, a jej pędy są wiotkie i pokładają się na ziemi. Owoce miechunki pomidorowej Amarylla kształtem przypominają pomidory, ale ich skórka jest żółtozielona; poza tym znajdują się w dosyć grubej skórzastej osłonce, utworzonej z kielicha kwiatowego. Osiągają niewielkie rozmiary, ponieważ średnio ważą od 30 do 40 g, jednak zachwycają swoim soczystym i jędrnym miąższem, którego specyficzny smak można określić jako słodko-kwaśny. Co ważne, miąższ pozbawiony jest galaretowatej masy, charakterystycznej dla pomidorów. Ze względu na powyższe walory, oraz dużą zawartość pektyn, owoce miechunki pomidorowej bardzo chętnie wykorzystuje się do przygotowywania oryginalnych przetworów. Warto wiedzieć, że w naszym chłodniejszym klimacie roślina ta uważana jest za jednoroczną, podczas gdy w klimacie ciepłym uprawia się ją jako bylinę.

Wartość odżywcza

Miechunka pomidorowa Amarylla zawiera mniej więcej tyle samo witaminy C, co pomidory. Okazuje się jednak, że jest o wiele bogatsza w kwasy organiczne, cukry oraz w suchą masę (ok. 10%). Co ciekawe, znajdziemy w niej również: błonnik, wapń, magnez, fosfor, żelazo, potas, miedź, beta-karoten oraz witaminy z grupy B.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki