Rzepa Snow Ball – odmiana o kulistych, śnieżnobiałych zgrubieniach

Rzepa Snow Ball to odmiana o pięknie prezentujących się zgrubieniach, które przypominają kule śniegu – stąd też wywodzi się jej nazwa. Poza tym są one bardzo smaczne i bogate w wapń, dlatego stanowią cenny dodatek do codziennej diety.

Opis

Odmianę tę zaliczamy do grupy umiarkowanie wczesnych. Wytwarza dość okazałe zgrubienia, których średnica wynosi zazwyczaj ok. 5 cm. W kształcie przypominają kule, choć często wydłużają się delikatnie ku dołowi. Jeśli chodzi o ich kolor, to jest praktycznie śnieżnobiały – zarówno jeśli chodzi o skórkę, jak i o miąższ. Najważniejszy pozostaje jednak fakt, że korzenie prezentowanej odmiany cechują się niezwykle delikatnym smakiem i soczystością.

Wymagania

Rzepa ta najlepiej uda się na wilgotnym podłożu o średnim stopniu zwięzłości. Zalecane pH to takie wahające się na poziomie od 6,6 do 6,9. Warto też dodać, że Snow Ball wykazuje tolerancję na chłody, a jej nasiona są w stanie wykiełkować nawet w temperaturze ok. 2°C. Pamiętajmy również, że najlepiej uprawiać ją w drugim lub trzecim roku po oborniku.

Aby odmiana ta plonowała jak najlepiej, istotny jest także odpowiednio dobrany przedplon. W wypadku rzepy poleca się w szczególności: rzepak, pszenicę, ziemniaki, wykę ozimą czy groch.

Siew i zbiór

Siew nasion powinien mieć miejsce latem – od końca lipca do końca sierpnia. Do prawidłowego rozwoju rośliny wymagają przerwy między rzędami, wynoszącej co najmniej 20 cm i co najwyżej 40 cm. Jeśli zaś chodzi o odstęp już w samych rzędach, to powinien on wynosić ok. 10–20 cm, jednak dopiero po przerwaniu roślin na etapie trzech liści. Do zbioru z kolei należy przystąpić po mniej więcej dwóch miesiącach od siewu.

Dagmara Deska

Dodaj komentarz

Rynek Rolny to pierwszy profesjonalny branżowy portal rolniczy z giełdą rolną. Darmowe ogłoszenia rolnicze i aktualne ceny produktów rolnych. Sprzedawaj i Kupuj z nami!

Sulejkowska 56/58 lok 215
04-157 Warszawa, Polska

Email: kontakt [małpa] rynek-rolny.pl

Newsletter

Fundusze Europejskie – dla rozwoju innowacyjnej gospodarki